Televizioni Koha
Lajme > Maqedoni > Mot me shi dhe ere te fuqishme perfshiu Maqedonine
Mot me shi dhe ere te fuqishme perfshiu Maqedonine
Shiu dhe erërat e fuqishme të cilat kanë arritur shpejtësi prej 122 kilometrave në orë kanë shkaktuar edhe dëme më të vogla, duke marrë me vetë çadra, tenda ndërsa në disa pjesë janë shënuar edhe këputje e degëve të drunjve.
Mot me shi dhe ere te fuqishme perfshiu Maqedonine
Tetove, 13 maj-Si pasoje e motit te lig me shi, ere dhe rrufe nje pjese e rajonit te Pollogut konkretisht vendbanimet qe gjenden pergjatre segmentit rrugor Tetove-Jazhince, afer 30 minuta kane qen pa energji elektrike.
Pas një ditë me diell përvëlues me temperaturë mbi 35 gradë celsius, në orët e mbrëmjes Maqedonia eshte përfshirë nga një mot me shi i shoqëruar me erëra të fuqishme dhe me vetëtimë. Nga Instituti Hidrometeorologjik thanë se përveç Shkupit moti i vranët ka përfshirë edhe pjesë të tjera të Maqedonisë.

Sinoptikanti kujdestar Veselin Stojanovski tha se Instituti gjatë ditës përmes radarit ka përcjellë motin e vranët për të cilin, ndërsa ka reaguar me gjuajtjen e gjashtë raketave kundër breshrit në Veles. Shiu dhe erërat e fuqishme të cilat kanë arritur shpejtësi prej 122 kilometrave në orë kanë shkaktuar edhe dëme më të vogla, duke marrë me vetë çadra, tenda ndërsa në disa pjesë janë shënuar edhe këputje e degëve të drunjve.

Moti me shi në orët e mbrëmjes në kryeqytet ishte paralajmëruar nga Instituti Hidrometeorologjik, ndërsa në Qendrën për Menaxhim me Krizat, deri tani asnjë qytetarë nuk ka paraqitur dëme të shkaktuara nga moti.


Publikuar: 13.05.2009 (23:49), Lexuar: 2022 herė
Komentet

Komenti juaj
Ndalohet përdorimi i gjuhës degjenerues dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit.

Copyright © 2015 Tv Koha. Tė gjitha drejtat e pėrmbajtura.
Developed by: Just5 Studio