Home / Sport / Milan i hakmerret Liverpulit

Milan i hakmerret Liverpulit

Në mënyrën më të ëmbël, Milani, ka marrë hak, ndaj Liverpulit, në ndeshjen e mbrëmshme në stadiumin Spiridon Luis, në Athinë.Mbi 70, mijë tifoz të fudbollit, kishin zbarkuar në tribunat e stadiumit në athinë për të parë heronjtë e tyre, Kaka e Zherard.Dilema e Ançelotit se kush do të fillojë ndeshjen në sulm , Oliveira, Xhilardinjo, apo veterani Inzagi, para ndeshjes, ka qenë e madhe, megjithatë, Don Karlo, ka zbarkuar në fushë Mister Golin, apo pipo inzagin , i cili shënon dy herë për të shpallur Milanin, kampion i Evropës për vitin 2007.Nuk është përsëritur stambolli i vitit 2005, kur në përfundim të pjesës së parë Milani kishte avantazhin me 3-0, dhe pas 90 minutave Liverpulli të përbys gjithcka të ndërtuar nga Milani, por ka mjaftuar një goditje dënimi, e Andrea Pirlos, për të gjetur inzagin, i cili me një prekje të vogël, ka shënuar golin në minutën e 45 të pjesës së parë dhe për ti dhënë Milanit avantazhin e kërkuar.

Liverpulli, ka rikuperuar lojën, në pjesën e dytë, por e gjithë kjo ka qenë e kotë, sepse mbrojtja e Rosononjerëve ka qenë në nivel.Me mjaft mjeshtëri, Djalli i kuq, luan deri në minutën e 82, kur braziliani Kaka, asisiton për te pipo i cili në stilin e tij dinak, shënon për rezultat 2-0, dhe për t`i dhënë fund ëndrave të Liverpulit për një përmbysje të rezultatit.Një minutë para përfundimit të ndeshjes, Kjuit ul epërsinë e Milanistëve mirëpo jo edhe për të bërë dicka më shumë.
Lufta pwr mesin e terenit wshtw fituar nga “Studenti Shembullor”, ashtu sic e kanw titulluar brazilianin Rikardo de Izekson Kaka, kundrejt veteranit, Stiven Zherard.Njw ndwrhyrje ndaj tij nw pjeswn e dytw pwr t`i dhwnw njw goditje dwnimi Milanit nga njw 22 metwrsh dhe mw pas Milani tw shwnon dhe njw asisitim i tij, 8 minuta para pwrfundimit tw takimit, i kanw dhwnw kakasw, epitetin e futbollistit mw tw mirw nw kontinentin mw tw vjetwr.Njwherwsh 11 gola tw shwnuar nw 12 takime .
Lufta e zotërve, ashtu siç,e kishin titulluar shumë njohës të futbollit këtë ndeshje, ka përfunduar në të mirë të Milanit, duke u stolisur me titullin e shtatë, si klub më i mirë në Evropë.Klubi kuq e zinj, nga ky triumf, ka inkasuar 100 milinon euro.Ndwrkaq, çdo futbollist i Milanit, nga ana e shefit tw kulbit Silvio Berluskoni do tw marrw nga 200 mijw euro.Kryqendra Greke, Athina, ka pwrfituar 26 milion euro nga kjo finale.

Gjithashtu lexo

Lazim Destani përshëndet djemtë e Shkëndijës kuqezi. Na dhuruat plot kënaqësi në Finlandë

Djemtë e Shkëndijës kuqezi na dhuruan plot kënaqësi në Finlandë, duke na bërë të kthehemi …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *