Home / Lajme / Maqedoni / Festivali ‘SHARRI KËNDON’ I GATSHËM

Festivali ‘SHARRI KËNDON’ I GATSHËM

Dy ditë para fillimit të festivalit folklorik burimor, Sharri Këndon, i cili do të mbahet në qendrën për kulturë në Tetovë, sipas anëtarëve të këshillit organizativ janë bërë të gjithë përgatitjet e nevojshme të këtij fetsivali.

Nexhbedin Zeqiri, njëri prej anëtarëve të këshillit organziativ shprehet se festivali ka tubuar 19 shoqëri kulturo artistike nga mbarë trojet shqiptare.Sipas tij risi për këtë vit është se gjithë shoqëritë pjesëmarrëse do të konkurojnë për cmimet e para si dhe do të shpërblehet shoqëria më e kompeltuar nga juria profesionale..
Festivali fillon në orën 20, të enjten në mbrëmje, ndërsa paraprakisht shoqëritë do të kenë një defile nëpër rrugët e qytetit duke filluar nga shkolla fillore Naim Frashëri e deri te qendra për kulturë.

Gjithashtu lexo

Tym, zjarr e mbeturina në komunat shqiptare, politikanët bëhen gati për fushatë,rinia pa shpresa

Partitë shqiptare në Maqedoni kanë filluar përgatitjen për fushatën e zgjedhjeve lokale të cilat pritet …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *