Home / Lajme / Rajon / Gostivari përkujtoi vllezërit Gërvalla

Gostivari përkujtoi vllezërit Gërvalla

Gostivar 16 janar – Për nderë të veprave të tre figuarve të shquara shqiptare vëlëzërve Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka mbrëmë në qendrën për kultur në Gostivar u mbajtë akademi përkujtimore Flaka e Janrit Gostivari 2008, e cila u organizua nga qendra për kultur e Gostivarit dhe SH.K Lulet e Malësisë. Akademis I parapriu ekspozita ku u shpalosen gjesendet personale nga jeta dhe vepra e Jusuf Gërvallës që u shpalosen nga bashkshortja e Jusufit Suzana Gërvalla. Ajo u shpreh mjaftë kënaqur me menyën e organizimit dhe për fjalët që u thanë në këtë akademi për bashkshortin e saj. Të pranishmit I përshëndeti edhe Ministri I Kulturës I Republikës së Maqedonisë, Arifhikmet Xhemaili.

Profesor Agim Vinca tha se 17 janari, është një ditë mjaftë e rëndësishem për popullin shqiptar, sespe përkujtohen tre figurat e shquara të levizjes për çlirim. .
Ndër mysafirët e shumtë që nderuan manifestimin në fjalë, ishin edhe Mirush Kabashi, Agim Vinca, Sabahudin Zhuta e të tjerë, që pasuruan programin me interpretimet e tyre artistike. Në mesin e publikut ishin edhe Nënkryetari I PDSH-së Ruzhdi Matoshi, Nënkryetari I Parlamentit Besim Dogani, Ministra nga radhët e PDSH-së, Sekretari i Komunës së Gostivarit Selim Ademi, myftiu i Gostivarit Shaqir Fetahu dhe shumë figura të tjera. .
Ndryshe, më 17 janar të vitit 1982 gjatë një antentati të organizuar nga ish shërbimi sekret jugosllav, UDBA, ngelën të vrarë tre figurat madhështore të lëvizjes kombëtare.

Gjithashtu lexo

Labinot Tahiri zyrtarisht deputet (Foto)

Labinot Tahiri sot zyrtarisht ka fituar titullin e deputetit në Parlamentin e Kosovës. Ferizajasi që …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *