Home / Lajme / Maqedoni / Nesër nënshkruhet marrëveshja SHBA- Maqedoni

Nesër nënshkruhet marrëveshja SHBA- Maqedoni

Shku, 06 maj – SHBA dhe Maqedonia nesër do të nënshkruajnë marrëveshje për thellimin e bashkëpunimit bilateral me të cilën Washingtoni do të garantoj sigurin e vendit.
Marrëveshja do të nënshkruhet mes Sekretares së Shtetit amerikan, Kondoliza Rajs dhe shefit të diplomacisë maqedonase, Antonio Miloshovski.

Sipas ministrit Miloshoski, marrëveshja do të jetë edhe një vërtetim se Maqedonia mbetet në kursin e integrimeve evroatlantike dhe investon në partneritetin strategjik që tani më e ka me SHBA-të.
Presidenti amerikanë, Xhorxh Bush paralajmëroi nënshkrimin e kësaj marrëveshje pas Samitit të NATO-s në Bukureshte në të cilin shkaku i vetos greke Maqedonia nuk morri ftesë për anëtarësim në Aleancë

Gjithashtu lexo

Grujoski dhe Boshkovski do të parabugosen, Jakimovski do të mbetet pa pasaportat e tij

Portali SDK bën të ditur se të akuzuarit e PSP-së në lëndët ”Fortesa” dhe ”Shënjestra”, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *