Home / Lajme / Maqedoni / KSHZ: PDSH dhe BDI nga 13 deputet

KSHZ: PDSH dhe BDI nga 13 deputet

3 qershor – Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve i përcaktoi mandatet të cilat në bazë të votave të numëruara partitë politike do ti kenë në Parlament.
Sipas këtyre rezultateve 64 deputet do t’i ketë koalicioni i prirë nga VMRO-DPMNE, koalicioni “Dielli” i udhëhequr nga LSDM me 28, 13 PDSH, 13 BDI dhe nga një vend parlamentar do të kenë Partia për Prosperitet Demokratike (PPD) dhe Partia për Ardhmëri Evropiane (PEI).
Këto rezultate nuk janë përfundimtare shkaku se në disa vendvotime ku ka pasur keqpërdorim të votës do të ketë rivotim.
Ndërkohë, afati për dorëzimin e ankesave për parregullsit në të cilat ndodhën gjatë zgjdhjëeve përfundon sonte në ora 19:00.

Zëdhënësi i Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSHZ), Zoran Tanevski deklaroi se partitë politike deri në ora 13:00 nuk kanë sjellur ankesat lidhur me incidentet e fundit që ndodhën në ditën e zgjedhjeve të 1c qerëshorit.
Disa shtabe partiale u akuzuan për dhunë dhe prishje të procesit zgjedhor, kurse akuza kishte edhe për mbushje të kutive nga persona të armatosur.

Gjithashtu lexo

Katër të lënduar në afër Gostivarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma rreth orës 23 në autostradën Gostivar-Tetovë në afërsi të pikës së pagesës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *