Home / Lajme / Maqedoni / Mediat gjermane për zgjedhjet në Maqedoni

Mediat gjermane për zgjedhjet në Maqedoni

2 qershor – Ballinat e Gazetave dhe mediumeve gjermane publikuan parregullësitë dhe incidentet në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të së dielës në Maqedoni.
Agjenci të shumta gjermane kanë informuar vazhdimisht për procesin zgjedhor në Maqedoni.
“Presse” shkruan “Zgjedhjet në Maqedoni treten në Anarki”, kurse News “Gjaku mbuloi zgjedhjet parlamentare në Maqedoni”.
Gjithashtu edhe BAZ ka publikuar një artikull me titull ” Maqedonia anëtare për anëtarësim në NATO dhe BE, u tregua se është shumë largë këti synimi”.

Sipas gazetës BAZ zgjedhjet e djeshme janë përcjellur me përleshje mes personave të armatosur, në të cilat një person humbi jetën, ndërsa dy të tjerë u lënduan gjatë incidentit në Haraçinë të Shkupit, vend ku në konfliktin e 2001 ishte kështjella e kryengritësve shqiptar. Dhuna dhe parregullsitë kanë prishur zgjedhjet parlamentare në Maqedoni, kurse partitë shqiptare janë duke luftuar me çdo kushtë të jenë pjesë e Qeverisë së re.

Gjithashtu lexo

Grujoski dhe Boshkovski do të parabugosen, Jakimovski do të mbetet pa pasaportat e tij

Portali SDK bën të ditur se të akuzuarit e PSP-së në lëndët ”Fortesa” dhe ”Shënjestra”, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *