Home / Lajme / Maqedoni / Ahmeti:Ligji për shqipen arritje e madhe për shqiptarët

Ahmeti:Ligji për shqipen arritje e madhe për shqiptarët

25 korrik -Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim(BDI), Ali Ahmeti ka përshëndetur miratimin e ligjit, i cili sipas tij, është e arritur e madhe për shqiptarët e Maqedonisë.
Sipas Ahmetit ligji i miratuar zyrtarizon gjuhën shqipe në Kuvendin e Maqedonisë në të gjitha nivelet.
“Seancat e Kuvendit dhe komisioneve do të udhëhiqen edhe në gjuhën shqipe. Edhe ligjet dhe amandamentet që propozohen nga qeveria do jenë në shqip”, tha ai.
Ahmeti shpreson se sekretariati i qeverisë për implementimin e Marrëveshjes së Ohërit do të arrije shumë shpejtë ta jetësojë ligjin. “Nuk ndalemi këtu, kanë mbetur edhe shumë punë për tu bërë”, shtoi ai.

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *