Home / Lajme / Maqedoni / Bakojani:KE e ka të qartë pozicionin grek

Bakojani:KE e ka të qartë pozicionin grek

22 korrik – Shefja e diplomacisë greke, Dora Bakojani deklaroi se Komisioni Evropian i ka të qarta pozicionet greke sa i përket çështjes së vendit fqinj Maqedonisë.
Deklarata e shefes së diplomacisë greke, Dora Bakojani pasoi pasi që kryeministri Nikolla Gruevski dërgoi një letër në adresë të KE-së për pozitën e pakicës maqedonase në Greqi, duke kërkuar ndërmjetësim për këtë çështje.

“Shkupi mund të informojë kë të dojë, por Komisioni Evropian i din pozicionet greke”, deklaroi sot pasdite Bakojani, duke komentuar letrën e kryeministrit Gruevski drejtuar presidentit të KE-së, Hoze Manuel Baroso. Por, ndërkohë, KE pritet që të sot të jap përgjigjen e saj lidhur me çështjen e pakicës maqedonase në Greqi dhe kontestin e emrit midis Athinës dhe Shkupit.

Gjithashtu lexo

S’ka ndalesë për qarkullim në Simnicë, banorët frikësohen nga epidemitë

Nuk ka ndalesë për lëvizje e as masa të përkujdesit drejt fshatit Simnicë të Gostivarit, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *