Home / Lajme / Maqedoni / Sonte ndodhë errësimi i Hënës

Sonte ndodhë errësimi i Hënës

16 gusht – Banorët e Maqedonisë sonte në periudhën prej orës 21:35 dhe 00:44 do të mund ta vëzhgojnë errësimin e Hënës.
Errësimet e Hënës ndodhin kur ajo kalon nëpër hijen që e hedh Toka. Në maksimumin e errësimit, në ora 23 e 10 minuta, 81 për qind e diskut të Hënës do të hyjë në hijen e Tokës, ndërsa pjesa tjetër në gjysëmhijen e Tokës.
Shoqata astronomike e Shkupit, njofton se errësimi i Hënës nuk është i rrezikshëm për vëzhgimin me sy të lirë, përmes dylbive ose teleskopit.

Gjithashtu lexo

Akomodim falas në Shkup për ndeshjen e Super Kupës Evropiane (FOTO)

Super Kupa Evropiane që do të luhet më 8 gusht në Shkup ndërmjet Real-Madrid dhe …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *