Home / Lajme / Maqedoni / Raund i ri bisedimesh për emrin në Nju Jork

Raund i ri bisedimesh për emrin në Nju Jork

3 shtator – Radioja greke “Skaj” bëri të ditur sot se palët negociatore të Shkupit dhe Athinës për kontestin e emrit të Maqedonisë janë thirrur në një takim të ri në Nju Jork..
Jozyrtarisht bëhet e ditur se takimi do të zhvillohet në pjesën e parë të këtij muaji, para sesionit të radhës të Kuvendit të përgjithshëm të OKB-së, ku diplomacia amerikane do të tentojë të arrijë një zgjidhje për të tejkaluar [ështjen e kontestit të emrit të Maqedonisë..
Sipas “Skaj”, kryenegociatori maqedonas Nikola Dimitrov dhe ai grek Adamandios Vasilakis do të udhëtojnë për në SHBA javën e ardhshme, ku pritet të zhvillojnë takime me ndërmjetësin e OKB-së, Metju Nimic.

Gjithashtu lexo

Stejt Departamenti: Qeverisja e VMRO-së ka nxitur diskriminim fetar në Maqedoni

Grupet religjioze në Maqedoni vlerësojnë se ish-Qeveria e VMRO-DPMNE-së e ka favorizuar Kishën Ortodokse – …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *