Home / Lajme / Maqedoni / Skulptura e Nënë Terezës nga Shkupi në Vatikan

Skulptura e Nënë Terezës nga Shkupi në Vatikan

3 shtator – Papa Benedikti XVI sot do të pranojë një skulpturë të Nënë Terezës të punuar nga skulptori maqedonas, Tome Serafimovski..
Skulptura do t`i dorëzohët kreut të Kishës Katolike të mërkurën në sallën “Pali VI” nga ana e delegacionit kishtar nga Maqedonia..
Skulptura e Nënë Tererzës është mbështetur nga kryetari i Qytetit të Shkupit, Trifun Kostovski. Sipas mediave maqedonase, kjo nismë ishte bërë edhe para gjashtë viteve, por ajo si[ thuhet ishte penguar nga shteti shqiptar.

Gjithashtu lexo

Maqedoni, asnjë prioritet për librat që ofendojnë shqiptarët

Sensibilizimi i çështjes që ka të bëjë me përmbajtjet fyese dhe të pavërtetave historike nëpër …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *