Home / Lajme / Maqedoni / Gjermania për pezullimin e vizave për Maqedoninë

Gjermania për pezullimin e vizave për Maqedoninë

Gjermania është mike dhe aleate e madhe e Maqedonisë dhe do të bëjë çmos për të ndihmuar në aspiratat për liberalizim të plotë të regjimit të vizave.

Në këtë mënyrë ministri federal gjerman i Punëve të Brendshme, Volfgang Shojble i shprehu ministres së Brendshme të Maqedonisë Gordana Jankullovska mbështetje më të hapur dhe më direkte duke u bazuar vetëm në kriteret e përmbushura nga Maqedonia, ndërsa paraprakisht të parashtruara nga BE-ja, lajmëroi MPB-ja.
Dy ministrat në Berlin kanë biseduar edhe për gjendjen e sigurisë në rajon me theks mbi zhvillimet në Kosovë.

Gjithashtu lexo

“Çështja mes Shkupit dhe Beogradit shkakton shqetësime në Athinë”

Gazeta greke “Kathimerini” shkruan se diplomatët grek me shqetësime i ndjekin ngjarjet në Ballkan, pasi …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *