Home / Lajme / Rajon / Forcat e sigurise ne Kosove formohen me 21 janar

Forcat e sigurise ne Kosove formohen me 21 janar

Aparaturaj i konfirmoi pohimet e Aleancës se Forca e Sigurisë e Kosovës nuk do të jetë armatë, si dhe atë se prej tyre nuk pritet të ushtrojnë detyra ushtarake.

Forca e Sigurisë e Kosovës do të formohet më 21 janar, paralajmëroi zëdhënësi i Aleancës, Xhejms Aparturaj.

Ai theksoi se forcat e reja duhet të jenë multietnike dhe se numërojnë 2.500 pjesëtarë dhe 500 rezervistë, ndërsa do t`i stërvisin ekspertë të NATO-s.

Aparaturaj i konfirmoi pohimet e Aleancës se Forca e Sigurisë e Kosovës nuk do të jetë armatë, si dhe atë se prej tyre nuk pritet të ushtrojnë detyra ushtarake.

Para së gjithash, ato janë forca policore që do të parandalonin kryengritje, trazira dhe shkelje më të rëndë të rendit publik, përsëriti ai.

Qeveria e Kosovës, muajin e kaluar, emërtoi Sulejman Selimin komandant të forcave të reja të Kosovës.

Gjithashtu lexo

Bashkimi emocional pas 3 vjetësh, i fëmijës së rrëmbyer nga ISIS, me familjen e tij (Video)

Një djalë 12-vjeçar jazidi është bashkuar me nënën e tij në Kanada tre vjet pasi …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *