Home / Lajme / Botë / Ndeshje e dy satelitëve në lartësi prej 800 kilometrave

Ndeshje e dy satelitëve në lartësi prej 800 kilometrave

Ndeshja ndodhi të marten mbi Sibir në lartësi prej thuajse 800 kilometra. Ndeshja krijoi dyre të mëdha prej copave, ndërsa gjendja e saktë nuk do të dihet deri javën e ardhshme, tha zëdhënësja e NASA-s, Keli Hamfris.

Moskë /12/02/ 08:48

Dy satelitë komunikacioni u ndeshën në lartësi prej 800 kilometrave, kjo është ndeshja e parë që ka ndodhur ndonjëherë midis fluturakeve kozmike në orbitë, lajmëroi NASA.

Ndeshja ndodhi të marten mbi Sibir në lartësi prej thuajse 800 kilometra. Ndeshja krijoi dyre të mëdha prej copave, ndërsa gjendja e saktë nuk do të dihet deri javën e ardhshme, tha zëdhënësja e NASA-s, Keli Hamfris.

Sipas saj, janë ndeshur sateliti komercial iridium, i lancuar në vitin 1997 dhe sateliti rus i lancuar në vitin 1993, për të cilin besohet se nuk është në funksion. Secili satelit ka peshuar mbi 450 kilogramë. /Makfaks

Gjithashtu lexo

Spanja sërish nën frikën e terrorit, parandalohet sulm tjetër, vriten 5 terroristët

Parandalohet një tjetër sulm terrorist në Spanjë, pas atij të Barcelonës ku mbetën të vrarë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *