Home / Sport / De La Hoja mbyll karieren

De La Hoja mbyll karieren

Boksieri amerikan Oskar De La Hoja ka vendosur ti jape fund karieres se tij, me arsyetim se nuk ndjen se ka fuqi te luftoje ne nivel me te larte.

Kampioni i shumefishte boteror Oskar De La Hoja ka njoftuar se i jep fund karieres se tij. Boksieri amerikan 36-te vjecar, i cili gjate karieres se tij 17-te here ka mbrojtur titullin e kampionit te botes, ka sqaruar vendimin e tij me fjalet se do te ishte jo fer edhe ndaj vetes edhe ndaj fansave te tij qe te vazhdoje te luftoje edhe pse nuk mundet ate gje ta beje ne nivelin me te larte.

De La Hoja suksesin me te madh ne karieren amatere e ka shenuar ne Lojerat Olimpike te vitit 1992 ne Barcelone, kur fitoi medaljen e arte. Si boskier profesionist realizoi 45 lufta, me rezultat 6-te disfata dhe 39-te fitore, nga te cilat 30-te me nokaut.
Luften e fundid De La Hoja e kishte para kater muajve kur pesoi disfate te rende nga Mani Pakijao.

Gjithashtu lexo

Tifozët shqiptarë nga Tetova pushtojnë rrugët e Milanos, çfarë po ndodh para ndeshjes? (VIDEO)

Grupimi i tifozëve të Shkëndijes, “Ballistët” që shquhen edhe si një nga tifozeritë më të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *