Home / Sport / Button niset i pari në Monte Carlo

Button niset i pari në Monte Carlo

Piloti i Brawn GP Jenson Baton do të niset nga pozita e parë në garën për cmimin e madh të Monakos, pasi që në kualifikime shënoi kohë më të shpejtë. Nga pozita e dytë do të startojë Raikonene, ndërsa Barrichekko dhe Vettel do të nisin nga pozita e 3-të gjegjësisht e 4.

Në garën kualifikues , skuadra Brawn GP ka mbizotëruar sërish më Formula 1, këtë radhe për Çmimin e Madh të Monte Carlo-s.

Jenson Button arriti kohën më të mirë në garat kualifikuese, ndërsa kolegu i tij i skuadrës, Rubens Barrichello u rendit i treti.

Pas Button nesër do të niset piloti i Ferrari-t Kimi Raikkonen.

Gara për Çmimin e Madh të Monte Carlo-s zhvillohet sot në Monaco në orën 14:00 sipas kohës lokale. Ylli britanik i Formula 1 dje kampioni aktual Lewis Hamilton në këtë garë do të niset nga vendi i 16-të.

Rezultatet e Kualifikimit

1. Jenson Button (Brawn) 1:14.902

2. Kimi Räikkönen (Ferrari) 0:00.118

3. Rubens Barrichello (Brawn) 0:00.665

4. Sebastian Vettel (Red Bull) 0:00.586

5. Felipe Massa (Ferrari) 0:00.628

Gjithashtu lexo

Tifozët shqiptarë nga Tetova pushtojnë rrugët e Milanos, çfarë po ndodh para ndeshjes? (VIDEO)

Grupimi i tifozëve të Shkëndijes, “Ballistët” që shquhen edhe si një nga tifozeritë më të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *