Home / Lajme / Maqedoni / Çështja Sejdiu:Reagojne SHVL Kalaja dhe Ilyricum Libertas

Çështja Sejdiu:Reagojne SHVL Kalaja dhe Ilyricum Libertas

e nje reagim te shoqates se invalideve te konfliktit te 2001 Kalaja me seli ne Tetove, theksohet se ky veprim i shtetit Maqedonise eshte vazhdimesi e veprimeve anti shqiptare duke mos respektuar pjesen shqiptare qe jeton ne kete vend.”Tani jemi para dilemave se si te quajme kete vend Republika e Maqedonise apo Ish Republika Jugosllave e Maqedonise”, thuhet ne nje reagim te shoqates Kalaja me kryetar Izair Samiu, komandant Baci

Urim Hasipi
Tetove, 11 maj-Pas mospjesemarrjes ne ceremonine inaguruese te kryetarit te Maqedonise Gjorgji Ivanov te presidentit kosovar Fatmir Sejdiu, kane reaguar shoqata te ndryshme ne Maqedonise te cilet kete akt e kane quajtur nje veprim i qellimshem i autoriteteve te Maqedonise.

Ne nje reagim te shoqates se invalideve te konfliktit te 2001 Kalaja me seli ne Tetove, theksohet se ky veprim i shtetit Maqedonise eshte vazhdimesi e veprimeve anti shqiptare duke mos respektuar pjesen shqiptare qe jeton ne kete vend.”Tani jemi para dilemave se si te quajme kete vend Republika e Maqedonise apo Ish Republika Jugosllave e Maqedonise”, thuhet ne nje reagim te shoqates Kalaja me kryetar Izair Samiu, ish komandant Bci

Edhe shoqata per mbrojtjen e identitetit kombetar Illyricum Libertas ka reaguar ndaj mos fteses se kryetarit te Maqedonise ne ceremonine inauguruse te Ivanovit dhe e ka qajtur veprim qe mbron interesat e shtetit te Serbise nga ana e qeverise se Maqedonise.Sejdiu ka konfirmuar se nuk do te merr pjese ne kete ceremoni por do te vizitoje shume shpejt Maqedonine dhe presidentin Ivanov

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *