Home / Sport / Finalja Evropiane e Champions League

Finalja Evropiane e Champions League

Gjigandi Anglez Manchester United do te ndeshet me Barcelonën ne Olympic të Romës.

Finalja e Champions League është një ngjarje e rëndësishme për të gjitha klubet e Evropës që synojnë që se paku të fitojnë një here, dhe sidomos klubet tjera te që pretendojnë qe ketë trofe te fitojnë sa me shume qe te munden, ne mënyre që të bëhen vërtete Champions te Evropës

Ketë here do te takohem ne Romë dy skuadra ma te forte ne Evrope Manchester United dhe Barcelona.

Manchester United do te pretendon qe te fitoje dy here kupën Champions, qe do te behet klubi i parë qe po pretendon te realizoje ne ketë version që quhet tani.

European Cup/UEFA Champions League finals
1956: Real Madrid 4-3 Reims
1957: Real Madrid 2-0 Fiorentina
1958: Real Madrid 3-2 AC Milan (a.e.t)
1959: Real Madrid 2-0 Reims
1960: Real Madrid 7-3 Eintracht Frankfurt
1961: Benfica 3-2 Barcelona
1962: Benfica 5-3 Real Madrid
1963: AC Milan 2-1 Benfica
1964: Inter Milan 3-1 Real Madrid
1965: Inter Milan 1-0 Benfica
1966: Real Madrid 2-1 Partizan Belgrade
1967: Celtic 2-1 Inter Milan
1968: Manchester United 4-1 Benfica (a.e.t)
1969: Milan 4-1 Ajax
1970: Feyenoord 2-1 Celtic (a.e.t)
1971: Ajax 2-0 Panathinaikos
1972: Ajax 2-0 Inter Milan
1973: Ajax 1-0 Juventus
1974: Bayern Munich 4-0 Atletico Madrid
1975: Bayern Munich 2-0 Leeds United
1976: Bayern Munich 1-0 Saint-Etienne
1977: Liverpool 3-1 Borussia Monchengladbach
1978: Liverpool 1-0 Brugge
1979: Nottingham Forest 1-0 Malmo
1980: Nottingham Forest 1-0 Hamburg
1981: Liverpool 1-0 Real Madrid
1982: Aston Villa 1-0 Bayern Munich
1983: Hamburg 1-0 Juventus
1984: Liverpool 1-1 Roma (Liverpool fiton 4-2 pas penaltive)
1985: Juventus 1-0 Liverpool
1986: Steaua Bucharest 0-0 Barcelona (Steaua fiton 2-0 pas penaltive)
1987: Porto 2-1 Bayern Munich
1988: PSV 0-0 Benfica (PSV fiton 6-5 on penalties)
1989: AC Milan 4-0 Steaua Bucharest
1990: AC Milan 1-0 Benfica
1991: Crvena Zvezda 0-0 Marseille (Crvena fiton 5-3 pas penaltive)
1992: Barcelona 1-0 Sampdoria (a.e.t)
1993: Marseille 1-0 AC Milan
1994: AC Milan 4-0 Barcelona
1995: Ajax 1-0 AC Milan
1996: Juventus 1-1 Ajax (Juventus fiton 4-2 pas penaltive)
1997: Borussia Dortmund 3-1 Juventus
1998: Real Madrid 1-0 Juventus
1999: Manchester United 2-1 Bayern Munich
2000: Real Madrid 3-0 Valencia
2001: Bayern Munich 1-1 Valencia (Bayern fiton 5-4 pas penaltive)
2002: Real Madrid 2-1 Bayer Leverkusen
2003: AC Milan 0-0 Juventus (Milan fiton 3-2 pas penaltive)
2004: Porto 3-0 Monaco
2005: Liverpool 3-3 AC Milan (Liverpool fiton 3-2 pas penaltive)
2006: Barcelona 2-1 Arsenal
2007: AC Milan 2-1 Liverpool
2008: Manchester United 1-1 Chelsea (United fiton 6-5 pas penaltive)

Gjithashtu lexo

Osmani: Bëmë gabime në mbrojtje, do të ndryshojmë në lojën e ardhshme

Trajneri i Shkëndijës së Tetovës, Qatip Osmani nuk e ka përjetuar mirë humbjen nga Milani. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *