Home / Sport / Sonte finalja e Kupës Uefa

Sonte finalja e Kupës Uefa

Verder Bremeni dhe Shakhtar Donetsku do të përballen sonte në finalen e Kupës së UEFA-së. Fituesi i finales do të shënohet si skuadra e fundit të ka fituar këtë kompeticion, pasi që nga viti i ardhëshëm do të ndryshohet emri dhe mënyra e garimit në këtë kupë.

Sonte do të zhvillohet finalja e fundit e Kupës Uefa. Përballë njëra-tjetrës do të vihen skuadra gjermane e Verder Bremenit dhe ukrainasit e Shakhtarit të Donetskut. Këto ekipe janë për herë të parë në finale, dhe kjo është mundësia e tyre më e mirë për të shkruar emrin e tyre në historinë e kësaj kupe.

Për herë të parë ky eveniment është organizuar në vitin 1955, dhe atëherë quhej “Kupa e Panaireve”. Në vitin 1971 evenimenti ndërron emrin, duke u quajtur “Kupa Uefa”. Ndërsa, duke filluar nga sezoni i ardhshëm do të quhet “Liga e Evropës”.

Finalja e kësaj mbrëmjeje mes Shakhtarit dhe Verderit do të zhvillohet në stadiumin “Sukru Saracoglu” të Stambollit.

Më poshtë do të paraqesim te gjithe fituesit e këtij evenimenti:

2008 Zenit St Petersburg
2007 Espanyol
2006 Sevile
2005 CSKA Moscow
2004 Valencia
2003 FC Porto
2002 Feyenoord
2001 Liverpool
2000 Galatasaray
1999 Parma
1998 Inter Milan
1997 Schalke 04
1996 Bayern Munchen
1995 Parma
1994 Inter Milan
1993 Juventus
1992 Ajax
1991 Inter Milan
1990 Juventus
1989 Napoli
1988 Bayer Leverkusen
1987 IFK Goteburg
1986 Real Madrid
1985 Real Madrid
1984 Tottenham Hotspur
1983 Anderlecht
1982 IFK Goteburg
1981 Ipswich Town
1980 Eintract Frankfurt
1979 Borussia Monchengladbach
1978 PSV Eindhoven
1977 Juventus
1976 Liverpool
1975 Borussia Monchengladbach
1974 Feyenoord
1973 Liverpool
1972 Tottenham Hotspur
1971 Leeds United
1970 Arsenal
1969 Newcastle United
1968 Leeds United
1967 Dinamo
1966 Barcelona
1965 Ferencvaros
1964 Real Zaragoza
1963 Valencia
1962 Valencia
1961 AS Roma
1960 Barcelona
1958 Barcelona

Gjithashtu lexo

Kastriot Tusha dhe “Ballistët” këndojnë “Xhamadani vija vija” midis Milanos (Video)

“Ballistët” janë duke bërë atmosferë fantastike në Milano dhe atyre u wshtw bashkuar edhe Kastriot …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *