Home / Lajme / Rajon / Bamir Topi bojkoton Samitin e krerëve të shteteve të EJL-së

Bamir Topi bojkoton Samitin e krerëve të shteteve të EJL-së

Mospjesëmarrja e presidentit shqiptar lidhet me mosftimin e Kosovës në këtë tryezë, njoftojne mediat shqiptare. Samiti do të zhvillohet më 18 dhe 20 qershor dhe do të flitet për politikat ekonomike, energjetike të rajonit

Presidenti i Republikë s së Shqipë risë , Bamir Topi nuk i ë shtë pë rgjigjur pozitivishtë ftesë s pë r pjesë marrje në samitin e krerëve të shteteve të Evropës Juglindore që zhvillohet në Novi Sad.

Mospjesëmarrja e presidentit shqiptar lidhet me mosftimin e Kosovës në këtë tryezë, njoftojne mediat shqiptare. Samiti do të zhvillohet më 18 dhe 20 qershor dhe do të flitet për politikat ekonomike, energjetike të rajonit.

Në samit do të marrin pjesë presidenti austriak, presidenti bullgar, ai kroat, moldav, çek, maqedonas, italian, slloven, sllovak, ukrainas dhe presidenti boshnjak.Presidenca serbe ka refuzuar të komentojë mungesën e presidentit shqiptat, Bamir Topi, por mendohet se shkak të jetë bërë mosftesa e homologut kosovar, Fatmir Sejdiu.

Gjithashtu lexo

Vdes ish-kryeministri Bajram Rexhepi – (VIDEO)

Ish- kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi ka ndërruar jetë pas një sëmundje për të cilën …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *