Home / Sport / Vettel fiton ne Silverstone

Vettel fiton ne Silverstone

Sebastian Vettel eshte fituesi i Cmimit te Madh te Britanise se Madhe ne Formula 1. Piloti i Red Bull ka triumfuar ne pisten e Silverstone duke arritur fitoren e trete ne karrieren e tij dhe te dyten per kete sezon.

U nis i pari dhe i pari e përfundoi garën e te dieles në shtegun Silvestrone për Çmimin e Madh të Britanisë, piloti i Red Bull Sebatstian Vettel, duke ndaluar mbizotërimin e Jenson Buttonit dhe skuadrës Braw GP. Vettel shtegun e përshkoi për kohë prej 1:22:49.328, duke lënë prapa kolegun ë tij nga skuadra Mark Webberin, ndësra i treti u renditë Ruben Barichello nga Brawn. Mikpritësi dhe kampioni aktual Lewis Hamilton arriti i 16-ti.

Pas kesaj gare ne klasifikimin e pergjithshem te piloteve kryeson Jenson Button me 64 pike, duke lene pas Rubens Barrichello me 41 pike dhe Sebastian Vettel qe ngjitet ne kuoten e 39 pikeve.

Ne klasifikimin e pergjithshem per konstruktoret ne krye eshte Brawn-Mercedes me 105 pike e ndjekur nga RBR-Renault me 74.5 dhe Toyota me 34.5 pike.

Gjithashtu lexo

Shikoni çfarë ka bërë Barcelona pas sulmit terrorist (FOTO)

Klubi i Barcelonës ka reaguar pas sulmit terrorist në Barcelonë. Katalunasit e kanë bërë një …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *