Home / Sport / Hamilton fiton ne Hungari

Hamilton fiton ne Hungari

Luis Hamilton ka shenuar fitore ne garen per cmimin e Madhe te Hungarise, duke mare fitoren e pare ne kete sezon. Ne renditjen e pergjithshme udheheq edhe me tej Baton, derisa ky viken u hijezua me aksidentin e rende te brazilianit Filipe Massa.

Kampioni aktual ne Formula 1, britanezi Luis Hamilton (Meklaren Mercedes) ka arritur deri te fitorja e pare ne kete sezon (e 10-ta ne kariere), ne garren e 10-te te sezonit aktual e vlefshme per cmimine e madh te Hungarise. Dy vendet tjera ne podium i siguruan Kimi Raikonen me Ferrarin dhe piloti i Red Bull-it, Mark Veber.

Ne renditjen gjenerale edhe me tej udheheq britanezi Xhejson Baton (Brawn GP) me 70-te pike, ndersa ndiqet nga dyshja e Red Bull-it Mark Veber (51,5) dhe Sebastian Fetel (47 pike).

Gjithashtu lexo

City: 300 mln euro për Messi-n – (VIDEO)

Klubi anglez, Mançester Sity është i gatshëm të bëjë çmendurinë e radhës në tregun e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *