Home / Lajme / Maqedoni / Thaçi dhe Berisha veprojne te koordinuar

Thaçi dhe Berisha veprojne te koordinuar

Lideri aktual i PDSH-së, Menduh Thaçi javën e kaluar i tërhoqi deputetët nga Parlamenti dhe kërkoi mundësinë e vetos nga Tirana zyrtare për Maqedoninë për në NATO. Të gjitha këto lëvizje të Thaçit pasuan pasi që Qeveria e kryeministrit Gruevski hodhi poshtë propozimin për nënshkrimin e një marrëveshje të re midis shqiptarëve dhe maqedonasve në Maqedoni”, shkruan gazeta “Politika” duke drejtuar kritika ndaj faktorit politik shqiptarë dhe heshtjen e Shkupit zyrtar. (

E përditshmja serbe “Politika” deklarimet e fundit të kryeministrit shqiptar Sali Berisha për një unitet dhe lëvizje të lirë të shqiptarëve në rajon i kanë vlerësuar si tejet të rrezikshme, duke i ndërlidhur ato me veprimet e PDSH-së së Menduh Thaçit në Maqedoni. Gazeta beogradase “Politika” shkruan se jorastësisht shumë aktivitete të partive politike në Maqedoni koinçidojnë me retorikën e kryeministrit shqiptar Sali Berisha, i cili siç shkruan gazeta është bashkëthemelues i PDSH-së me Arbër Xhaferin dhe Menduh Thaçin në Maqedoni.

“Lideri aktual i PDSH-së, Menduh Thaçi javën e kaluar i tërhoqi deputetët nga Parlamenti dhe kërkoi mundësinë e vetos nga Tirana zyrtare për Maqedoninë për në NATO. Të gjitha këto lëvizje të Thaçit pasuan pasi që Qeveria e kryeministrit Gruevski hodhi poshtë propozimin për nënshkrimin e një marrëveshje të re midis shqiptarëve dhe maqedonasve në Maqedoni”, shkruan gazeta “Politika” duke drejtuar kritika ndaj faktorit politik shqiptarë dhe heshtjen e Shkupit zyrtar

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *