Home / Sport / Europa “ndan” biletat për në Afikë

Europa “ndan” biletat për në Afikë

U luajtën mbrëmë ndeshjet kualifiuese të Kampionatit Botëror 2010. Kualifikohet Spanja dhe Anglia. Me një këmbë në Botëror Italia, Sllovakia, Zvicra dhe Gjermania. Rrezikon Franca.

Gjithçka e hapur në grupin 1. Pas barazimit në “Qemal Stafa”, Danimarka i ndërlikoi pozitat në grup, duke e vënë kualifikimin në pikëpyetje.Suedia fitoi minimalisht 1-0 në Maltë,ashtusi Portugalia në Hungari. Kur kanë mbtur edhe dy ndeshje, danezët kryesojnë grupin me 18 pikë,të ndjekur nga Suedia me 15. Portugalia dhe Hungaria kanë nga 13 pikë.

Zvicra është një hap larg Afrikës, pas barazimit 2-2 ndaj Letonisë. Të besuarit e Otmar Hicfeld kanë 17 pikë, tre më shumë se Greqia dhe Letonia.

Në grupin tre, Sllovakia fitoi 2-0 në transfertë ndaj Irlandës së Veriut,duke hedhur një hap të sigurt drejt kualifikimit për në Kupën e Botës. Kur kanë mbetur edhe dy ndeshje për t’u luajtur, sllovakët kanë një avantazh prej pesë pikësh ndaj Sllovenisë dhe Irlandës së Veriut.

Ja rezultatet endeshjeve të luajtura mbrëmë:

Grupi 1
Shqipëri 1 – 1 Danimarkë
Hungari 0 – 1 Portugali
Maltë 0 – 1 Suedi

Renditja
Danimarka 18, Suedia 15, Portugalia 13, Hungaria 13, Shqipëria 7, Malta 1.

Grupi 2
Moldavi 1 – 1 Greqi
Letoni 2 – 2 Zvicër
Izrael 7 – 0 Luksemburg

Renditja
Zvicra 17, Greqia 14, Letonia 14, Izraeli 12, Luksemburgu 5, Moldavia 3.

Grupi 3
Republika Çeke 7 – 0 San Marino
Irlanda e Veriut 0 – 2 Sllovaki
Slloveni 3 – 0 Poloni

Renditja
Sllovakia 19, Sllovenia 14, Irlanda e Veriut 14, Republika Çeke 12, Polonia 11, San Marino 0.

Grupi 4
Uells 1 – 3 Rusi
Gjermani 4 – 0 Azerbajxhan
Lihtenshtejn 1 – 1 Finlandë

Renditja
Gjermania 22, Rusia 21, Finlanda 14, Uellsi 9, Lhtenshtejni 2, Azerbajxhani 1.

Grupi 5
Spanjë 3 – 0 Estoni
Bosnjë Hercegovinë 1 – 1 Turqi
Armeni 2 – 1 Belgjikë

Renditja
Spanja 24, Bosnjë Hercegovina 16, Turqia 12, Belgjika 7, Estonia 5, Armenia 4.

Grupi 6
Angli 5 – 1 Kroaci
Andorra 1 -3 Kazakistan
Bjellorusi 0 – 0 Ukrainë

Renditja
Anglia 24, Kroacia 17, Ukraina 15, Bjellorusia 10, Kazakistani 6, Andorra 0.

Grupi 7
Serbi 1 – 1 Francë
Rumani 1 – 1 Austri
Ishujt Faroe 2 – 1 Lituani

Renditja
Serbia 19, Franca 15, Austria 11, Lituania 9, Rumania 9, Ishujt Faroe 4.

Grupi 8
Itali 2 – 0 Bullgari
Mali i Zi 1 – 1 Qipro

Renditja
Italia 20, Irlanda 16, Bullgaria 11, Qipro 6, Mali i Zi 5, Gjeorgjia 3.

Grupi 9
Skoci 0 – 1 Hollandë
Norvegji 2 – 1 Maqedoni

Renditja
Hollanda 24, Norvegjia 10, Skocia 10, Maqedonia 7, Islanda 5.

Gjithashtu lexo

Osmani: Bëmë gabime në mbrojtje, do të ndryshojmë në lojën e ardhshme

Trajneri i Shkëndijës së Tetovës, Qatip Osmani nuk e ka përjetuar mirë humbjen nga Milani. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *