Home / Sport / Liga e Europës, ndeshjet e para në grupe

Liga e Europës, ndeshjet e para në grupe

Emocione dhe rezultate surprizë dhuruan ndeshjet e luajtura mbrëmë në kuadër të fazës së grupeve të Ligës së Europës.

Nё grupin A, Ajaksi nuk shkoi mё shumё se njё barazim pa gola nё shtёpi ndaj skuadrёs rumune tё Timishoaras, kurse Anderlehti mundi nё transfertё Dinamon e Zagrebit 2-0.

Herta e Berlinit barazoi 1-1 nё fushёn e vet kundёr letonezёve tё Ventspils nё ndeshjen pёr grupin D. Nё takimin tjetёr tё kёtij grupi, Sportingu i Lisbonёs arriti njё fitore tё vёshtirё 3-2 nё Hollandё pёrballё Herenvenit.

Steaua Bukuresht-Sherif Tiraspol 0-0 dhe Fenerbahçe-Tvente 1-2 ishin takimet e vlefshme pёr grupin H.
Nё grupin I, Benfika dhe Evertoni nuk e patёn aspak tё vёshtirё nё fushat e tyre, duke fituar pёrkatёsisht pёrballё Bate Borisovit 2-0 dhe AEK-ut 4-0.

Kampionёt nё fuqi tё Shaktar Donjeckut e filluan bindshёm misionin e tyre pёr mbrojtjen e titllit tё fituar sezonin e kaluar. Ukrainasit ituan me lehtёsi nё transfertё ndaj belgёve tё Bryzhit 1-4. Ndeshja tjetёr pёr grupin J ishte ajo midis Partizanit tё Beorgadit dhe Tuluzёs, ku francezёt fituan 3-2.

Hollandezёt e Psv Einthovenit morrёn njё barazim me vlera nё njё fushё tё vёshtirё si ajo e Spartёs sё Pragёs. 2-2 pёrfundoi takimi i luajtur nё Çeki. Nё ndeshjen tjetёr tё grupit K, rumunёt e Kluzh mposhtёn 2-0 nё shtёpi Kopenhagenin.

Nё grupin e fundit, Atletiko Bilbao shkatёrroi Austrinё e Vjenёs nё fushёn e vet me rezultatin 3-0, ndёrkohё qё Verder Bremen fitoi me vёshtirёsi nё Portugali pёrballё vendasve tё Nacional 3-2.

Ja rezultatet e ndeshjeve tё luajtura mbrёmё:

Grupi A
Ajaks 0 – 0 Timishoara
Dinamo Zagreb 0 – 2 Anderleht

Grupi B
Lilё 1 – 1 Valencia
Xhenova 2 – 0 Slavia Praga

Grupi C
Hapoel Tel-Aviv 2 – 1 Selltik
Rapid Vjena 3 – 0 Hamburg

Grupi D
Herta Berlin 1 – 1 Ventspils
Herenven 2 – 3 Sporting Lisbona

Grupi E
CSKA Sofia 1 – 1 Fulham
Bazel 2 – 0 Roma

Grupi F
Panathinajkos 1 – 3 Gallatasaraj
Shturm Grac 0 – 1 Dinamo Bukuresht

Grupi G
Lacio 1 – 2 Salsburg
Vijareal 1 – 0 Levski Sofia

Grupi H
Steaua Bukuresht 0 – 0 Sherif Tiraspol
Fenerbahçe 1 – 2 Tvente

Grupi I
Benfika 2 – 0 Bate Borisov
Everton 4 – 0 AEK

Grupi J
Bryzh 1 – 4 Shaktar Dinjeck
Partizan i Beogradit 2 – 3 Tuluzё

Grupi K
Sparta Praga 2 – 2 Psv Einthoven
Kluzh 2 – 0 Kopenhagen

Grupi L
Atletik Bilbao 2 – 0 Austria Vjenё
Nacional 2 – 3 Verder Bremen

Gjithashtu lexo

Tifozët shqiptarë nga Tetova pushtojnë rrugët e Milanos, çfarë po ndodh para ndeshjes? (VIDEO)

Grupimi i tifozëve të Shkëndijes, “Ballistët” që shquhen edhe si një nga tifozeritë më të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *