Home / Sport / Botërori 2010, Evropa drejt konfigurimit fina

Botërori 2010, Evropa drejt konfigurimit fina

Sot luhen 21 ndeshje në 8 grupe të Kontinentit Evropian të vlefshme për kualifikimet në Botërorin Afrikë e Jugut 2010.

Deri më tani vetëm grupi 9 i ka luajtur të gjitha ndeshjet ku është kualifikuar Holanda. Anglia dhe Spanja janë ekipet e tjera që janë kualifikuar kur kanë edhe 2 ndeshje për të luajtur.

Italia, Danimarka, Zvicra, Sllovakia, Gjermania dhe Serbia mund të arrijnë kualifikimin që sonte.

Rrezikojnë Portugalia, Suedia, Turqia, Greqia, Çekia dhe Polonia.

Grupi 1
Portugali-Hungari
Danimarkë-Suedi

Grupi 2
Greqi-Letoni
Izrael-Moldavi
Luksemburg-Zvicër

Grupi 3
Çeki-Poloni
Sllovaki-Slloveni

Grupi 4
Finlandë-Uells
Rusi-Gjermani
Lihtenshtein-Azerbajxhan

Grupi 5
Estoni-Bosnjë H.
Belgjikë-Turqi
Armeni-Spanjë

Grupi 6
Bjellorusi-Kazakistan
Ukrainë-Angli

Grupi 7
Austri-Lituani
Serbi-Rumani
Francë-Ishujt Faroe

Grupi 8
Qipro-Bullgari
Irlandë-Itali
Mali i Zi-Gjeorgji

Grupi 9
Ndeshjet eliminatore kanë përfunduar. Holanda është e kualifikuara e parë e këtyre eliminatoreve.

Gjithashtu lexo

City: 300 mln euro për Messi-n – (VIDEO)

Klubi anglez, Mançester Sity është i gatshëm të bëjë çmendurinë e radhës në tregun e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *