Home / Sport / Klubi mysliman refuzon perballjen me Paris Foot Gay

Klubi mysliman refuzon perballjen me Paris Foot Gay

Nje skuader myslimane ne Paris ka refuzuar te luaje ndaj nje klubi te perbere nga lojtare homoseksuale.

Creteil eshte nje skuader pariziene me perberje myslimane dhe per kete shkak, ky klub ka refuzuar ndeshjen kunder skuadres Paris Foot Gay. Diten e shtune ka mberritur ne zyrat e Paris Foot Gay nje leter qe informon drejtuesit e skuadres per anulimin e ndeshjes.

Motivi? Lojtaret myslimane nuk duan te perballen me nje skuader gay. “Na vjen keq por duke pare emrin e skuadres tuaj, kjo gje eshte kunder parimeve tona. Nuk mund te luajme me ju. Qellimet tona jane me te medha se sa thjesht nje ndeshje futolli. Na falni qe ju lajmeruam me vonese”, shkruhet mes te tjerash ne letren e publikuar nga mediat vendase.

Kjo histori ka ngjallur reagime te ndryshme ne France. Shoqata kunder racizmit “Sos Racisme” e ka denoncuar kete veprim si nje gjest homofobie. Paris Foot Gay qe eshte nje klub i hapur edhe ndaj lojtareve heteroseksuale ka vendosur te kerkoje denimin e Creteil ne federate.

Gjithashtu lexo

Minutat e para të Neymarit ndaj Toulouse: Përlotet, driblon bukur, godet shtyllën dhe në fund shënon gol (Foto/Video)

Fillimi i ndeshjes së Neymarit me Paris Saint Germainin ndaj Toulouse ka nisur me emocione …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *