Home / Sport / Premier League, 50 % e huaj

Premier League, 50 % e huaj

“The Premier League of Nations”. Ndoshta do ishte me korrekte qe Premier League ne Angli te quhej keshtu.

Ky eshte titulli i tabloidit “Times” qe jep alarmin per blerjen e klubeve nga pronare te huaj. Goditja e fundit ka ardhur nga biznesmeni nga Hong Kongu, Carson Yeung, i cili dje finalizoi blerjen e klubit te Birmingham nepermjet “Grantop Holdings”.

Blerja e Birmingham e con ne 10 numrin e skuadrave te Premier League ne duart e te huajve. Klubet e tjere jane; Aston Villa, Chelsea, Fulham, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Portsmouth, Sunderland dhe West Ham.

“Kampionati jone terheq nje publik nderkombetar. Te gjithe ata qe shpenzojne per klubet e konsiderojne kete nje fenomen suksesi. Detyra jone eshte te monitorojme qe gjithcka te kryhet sipas rregullave dhe nuk kemi per detyre te kontrollojme pasaportat”, shprehet zedhenesi i Premier League.

Nje skuader tjeter qe ditet e fundit eshte blere nga te huajt, eshte Portsmouth. Manjati Ali al-Faraj ka arritur te marre 90 % te aksioneve nga Sulaiman Al Fahim.

Gjithashtu lexo

City: 300 mln euro për Messi-n – (VIDEO)

Klubi anglez, Mançester Sity është i gatshëm të bëjë çmendurinë e radhës në tregun e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *