Home / Lajme / Maqedoni / Thaçi kërkon protektorat ndërkombëtar në Maqedoni

Thaçi kërkon protektorat ndërkombëtar në Maqedoni

Tetovë, 19 nëntor
Konjuktura aktuale që vepron momentalisht në Maqedoni, me fjalorin më të butë që mund t`I themi është tejet joserioze, ndërsa të tjetër të cilët provojnë të meren me matematike politike dhe poashtu me numra.Mendoj se e vetmja politikë preventive dhe rrugëdalja nga kjo situatë dramatike dhe e sigurtë për të ardhmen e Maqedonisë është urgjentisht vendosja e protektoratit ndërkombëtar në Maqedoni, brenda një viti të organizohen zgjedhje të parakohëshme nën patronatin e bashkësisë ndërkombëtare që më pastaj të gjithë të lëvizin së bahsku drejt BE dhe NATO-së, deklaroi të enjten në Tetovë, kryetari I PDSH-së Menduh Thaçi

Urim Hasipi

Kryetari I PDSH-së Menduh Thaci ka deklaruar të enjten se e vetmja rrugë e cila do të shpëtonte Maqedoninë është protektorati ndërkombëtar njëvjeçar mbi Maqedoninë.

“Situata është katastrofale, nuk mund të them se është tragjike por mund të them së është shumë dramatike.
Konjuktura aktuale që vepron momentalisht në Maqedoni, me fjalorin më të butë që mund t`I themi është tejet joserioze, ndërsa të tjetër të cilët provojnë të meren me matematike politike dhe poashtu me numra.

Mendoj se e vetmja politikë preventive dhe rrugëdalja nga kjo situatë dramatike dhe e sigurtë për të ardhmen e Maqedonisë është urgjentisht vendosja e protektoratit ndërkombëtar në Maqedoni, brenda një viti të organizohen zgjedhje të parakohëshme nën patronatin e bashkësisë ndërkombëtare që më pastaj të gjithë të lëvizin së bahsku drejt BE dhe NATO-së, deklaroi të enjten në Tetovë, kryetari I PDSH-së Menduh Thaçi

I pyetur nga gazetarët se cili do të jetë roli I PDSH-së pas 7 dhjetorit kreu I kësaj partie Menduh Thaçi tha se, “ne nuk jemi edhe aq kureshtarë .mendoj se ata që rahën gjoks se do të bëjën diçka duhet t`u lihet një hapësirë që të zihen mirë me atë politikë të gabuar.

PDH-ja është duke e senzibiliziuar faktorin ndërkombëtar sepse zgjidhje më e mirë është vetëm protektorati ndërkombëtar”, tha Thaçi
Ndryshe kreu I PDSH-së sot ka prezantuar edhe tre këshilltarët e tij Xheladin Murati, Beqir Iseni, dhe Hisen Ramadanin.

“Kisha takim sot me njerëz intelektual dhe autoritativ të Maqedonië, politikan të vjetër dhe profesioneve të ndryshme shknecore.

Bashkërisht u morrëm vesh me këta njerëz që ata të jenë në dispozicion të punës së mëtejshme të PDSH-së.Bëhet fjalë për Hisen Ramadanin, politikan me përvojë të madhe, profesor Xheladin Muratin profesor dhe politikan me përvojë të madhe dhe intelektual I jashtëzakonshëm në Maqedoni dhe jashtë, si dhe Beqir Iseni, njohës I mirë I aspekteve juridike I cili mungonte sot”, tha Thaçi pas takimit me këshilltarët e tij të cilët sot ju bashkangjiten PDSH-së

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *