Home / Lajme / Maqedoni / Thaçi u takua me delegacion nga Sllovenia

Thaçi u takua me delegacion nga Sllovenia

Tetovë, 10 nëntor

Nga ana e tij, kryetari I PDSH-së Menduh Thaçi, tha se biseduam për disa çështje të rëndësishme siç janë zhvillimet e fundit në rajon, nënshkrimi I marrëveshjes mes Kroacisë dhe Sllovenisë, marrëdhëniet diplomatike me Kosovën.”Ishte që qëndrim I përbashkët se ngjarjet lëvizin pozitivisht dhe unë I dhash sqarimet e mija lidhur me procesin integrues të vendit.Poashtu dhash edhe pozicionin e shqiptarëve dhe të partisë se qeveria nuk din t`I shfrytëzojë gjasat pozitive që I jepen dhe pas datës dhjetë dhjetor do të ketë komplikime”, deklaroi Thaçi pas këtij takimi.

Urim Hasipi
Zhvillimet e fundit në rajon, marrëveshja mes Kroacisë dhe Sllovenisë, vendosja e marrëdhënieve diplomatike me Kosovës, procesi I liberalizimit të vizave për qytetarët e Maqedonisë, kanë qenë temë e bisedimeve mes kryetarit të PDSH-së Menduh Thaçi me delegacionin e lartë nga Sllovenia në të cilën morën pjesë Vojko Volt, ish Ambasador i Sllovenisë në Kosovë dhe Shef i zyrës sllovene për punë të jashtme për Ballkan.

Pas këtij takimi Vojko Volt, ish Ambasador i Sllovenisë në Kosovë dhe Shef i zyrës sllovene për punë të jashtme për Ballkan tha se ishte kqënaqësi të takoj kryetarin e PDSH-së Menduh Thaçi me të cilin ndamë disa mendime të përbashkëta për gjërat pozitive në rajon, siç janë vendosja e marrëdhënieve diplomatike mes Kosovës dhe Maqedonisë që I parapriu shënimi I demarkacionit të kufirit, marrëveshja mes Kroacisë dhe Sllovenisë.

”Procesi I liberalizimit të vizave për qytetarët tuaj, ndërsa Sllovenia në këtë drejtim ka treguar gadishëmri që të ndihmojë Maqedonisë ndërsa poashtu shpresoj se reformat në vend duhet të vazhdojnë edhe më tej që vendi të arrijë qëllimin e tij”, tha Volt.

Nga ana e tij, kryetari I PDSH-së Menduh Thaçi, tha se biseduam për disa çështje të rëndësishme siç janë zhvillimet e fundit në rajon, nënshkrimi I marrëveshjes mes Kroacisë dhe Sllovenisë, marrëdhëniet diplomatike me Kosovën.”Ishte që qëndrim I përbashkët se ngjarjet lëvizin pozitivisht dhe unë I dhash sqarimet e mija lidhur me procesin integrues të vendit.

Poashtu dhash edhe pozicionin e shqiptarëve dhe të partisë se qeveria nuk din t`I shfrytëzojë gjasat pozitive që I jepen dhe pas datës dhjetë dhjetor do të ketë komplikime”, deklaroi Thaçi pas këtij takimi.

Gjithashtu lexo

Katër të lënduar në afër Gostivarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma rreth orës 23 në autostradën Gostivar-Tetovë në afërsi të pikës së pagesës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *