Home / Lajme / Maqedoni / Thaçi : Pa shqiptarë nuk do të ketë Maqedon

Thaçi : Pa shqiptarë nuk do të ketë Maqedon

20 dhjetor-
“Nuk ka ardhmëri tjetër Maqedonia, nuk kanë ardhmëri tjetër maqedonasit vetëm të krijojnë shtet të përbashkët me shqiptarët, ose s’do të kenë as shtet as komb, asgjë. Nuk do të bëhet Maqedonia pa qenë vendimmarrja me konsensus, vendimi duhet të jetë dhe vendimmarrja e përbashkët mes shqiptarëve dhe maqedonasve dhe përfundimisht ta harrojnë projektin e Titos, projektin e Gruevskit se do tani të ngritin shtetin sllavo ortodoks maqedonas mbi tokat shqiptare pa u definuar qartazi statusi juridiko kushtetues i shqiptarëve këtu nuk mund të flitet për perspektiv”, ka theksuar Thaçi,

Kreu i PDSH-së, Menduh Thaçi të dielën edhe njëherë ka përsëritur qëndrimin e partisë që drejton se pa shqiptarë nuk do të ketë Maqedoni. Ai këto komente i bëri gjatë konferencës së VIII të RDSH-së, në të cilën, Krenar Lloga është rizgjedhur kryetar i rinisë së këtij subjekti politik.

“Nuk ka ardhmëri tjetër Maqedonia, nuk kanë ardhmëri tjetër maqedonasit vetëm të krijojnë shtet të përbashkët me shqiptarët, ose s’do të kenë as shtet as komb, asgjë. Nuk do të bëhet Maqedonia pa qenë vendimmarrja me konsensus, vendimi duhet të jetë dhe vendimmarrja e përbashkët mes shqiptarëve dhe maqedonasve dhe përfundimisht ta harrojnë projektin e Titos, projektin e Gruevskit se do tani të ngritin shtetin sllavo ortodoks maqedonas mbi tokat shqiptare pa u definuar qartazi statusi juridiko kushtetues i shqiptarëve këtu nuk mund të flitet për perspektiv”, ka theksuar Thaçi, duke shtuar se kongresi i BDI-së një ditë më parë është karakterizuar si një ceremoni mortore, tragjike e qesharake.
Sipas tij nuk mund të flitet për perspektiv të Maqedonisë për aq kohë sa nuk përcaktohet statusi juridik dhe kushtetues i shqiptarëve.
“Nuk ka ardhmëri tjetër Maqedonia, nuk kanë ardhmëri tjetër maqedonasit vetëm të krijojnë shtet të përbashkët me shqiptarët, ose s’do të kenë as shtet as komb, asgjë. Nuk do të bëhet Maqedonia pa qenë vendimmarrja me konsensus, vendimi duhet të jetë dhe vendimmarrja e përbashkët mes shqiptarëve dhe maqedonasve dhe përfundimisht ta harrojnë projektin e Titos, projektin e Gruevskit se do tani të ngritin shtetin sllavo ortodoks maqedonas mbi tokat shqiptare pa u definuar qartazi statusi juridiko kushtetues i shqiptarëve këtu nuk mund të flitet për perspektiv”, tha Menduh Thaçi, lider i PDSH.
Thaçi ka komentuar edhe kongresin e BDI-së një ditë më parë duke e quajtur atë ceremoni mortore, tragjike e qesharake. Në veçanti ai denoncoi fjalimin e Ahmetit lidhur me statusin e ish luftëtarëve të UÇK.
“Ai tha dje të rënët e konfliktit e 2001 janë çështje humanitare. Derisa ata i quan për keqardhje t’i qenke për admirim, t’i je vetëm për turp, t’i je për pleh të historisë kombëtare”, shtoi Menduh Thaçi, lider i PDSH.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *