Home / Sport / “Gjigandi i vogël” Leo Mesi

“Gjigandi i vogël” Leo Mesi

Talenti argjentinas i ka të gjithë poshtë vetes: edhe pse nuk është sulmues i mirëfilltë, mesatarja e shënimit për të është 0.93 gola për ndeshje.

Vetëm sulmusi uruguajan i Ajaksit, Luis Suarez ka mesatare më të lartë se Leo (por 23-vjeçari luan në një kampionat shumë herë më të lehtë se argjentinasi i katalanasve). Është interesant progresi i tij që nga periudha e Frenk Rajkardit deri tani: 42 gola në 110 ndeshje (0.38 gola për ndeshje) në kohën e hollandezit, ndërkohë që tani ka shënuar 59 gola në 78 takime (0.75 gola për ndeshje).

Vetëm Suarez ka një mesatare prej një goli në çdo ndeshje. Pas uruguajanit dhe Mesit vijnë me radhë Higuain, Drogba, Runi, Ibrahimoviç, Milito, Kristiano Ronaldo, Eto, Di Natale, Defo, Nene, Bent, Kiesling dhe Gervinjo.

Gjithashtu lexo

City: 300 mln euro për Messi-n – (VIDEO)

Klubi anglez, Mançester Sity është i gatshëm të bëjë çmendurinë e radhës në tregun e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *