Home / Sport / Kupa e Afrikas, kualifikohet Kameruni dhe Zambia

Kupa e Afrikas, kualifikohet Kameruni dhe Zambia

Kameruni dhe Zambia jane dy skuadrat qe jane kualifikuar nga grupi D per ne fazen e eliminimit direkt ne Kupen e Afrikes.

Kamerunasit kane barazuar 2-2 me Tunizine dhe siguruan bileten per ne turin tjeter, ndersa surprizen e ka bere Zambia qe mundi Gabonin, fitore kjo qe ndikoi ne eleminimin e Tunizise pretendente.

Kjo e fundit kaloi ne avantazh qe ne minuten e pare ndaj Kamerunit me golin e Shemeritit, por futbollisti i Interit, Eto’o riktheu barazpeshen pas asistit te Uebo. Shedju’ i dha serish epersine Tunizise, por nje minute me vone Nguemo shenoi golin qe i dha kualifikimin e kamerunasve.

Ne ndeshjen tjeter Zambia mposhti Gabonin me rezultatin 2-1. Kalaba ne minuten e 28 zhbllokoi rezultatin ndersa ne pjesen e dyte Shamanga dyfishoi nga nje pozicion i lehte shenimi. Goli i vone i Gabonit me Markolinon, ishte pak per te marre kualifikimin.

Gjithashtu lexo

Kastriot Tusha dhe “Ballistët” këndojnë “Xhamadani vija vija” midis Milanos (Video)

“Ballistët” janë duke bërë atmosferë fantastike në Milano dhe atyre u wshtw bashkuar edhe Kastriot …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *