Home / Lajme / Rajon / Kurtlar Vadisi, ngrit tensionet mes Turqise dhe Izraelit

Kurtlar Vadisi, ngrit tensionet mes Turqise dhe Izraelit

12 janar-
Gjatë aksionit në film, Pollati arrin ta shpëtojë fëmijën dhe njëkohësisht t’i vrasë disa agjentë të Izraelit. Kjo skenë, ka bërë që ambasadori turk në Tel Aviv, të ftohet nga Ministria e Jashtme e Izraelit për t’i dorëzuar demarsh, me të cilin, i bëhet me dije Ankarasë se filmi në fjalë dëmton marrëdhëniet mes dy vendeve.

Seriali filmik ‘Kurtlar Vadisi’ shqetëson Izraelin. Një skenë e pjesës së 75-të të këtij seriali që emetohet në Turqi, vitin e kaluar ne Tv Koha dhe tani në Alsat, ka hidhëruar autoritetet izraelite për shkak se grupi i Pollatit, ka ndërhyrë në konsullin izraelit në Stamboll, pasi që ata kishin rrëmbyer djalin e Mematiut.

Gjatë aksionit në film, Pollati arrin ta shpëtojë fëmijën dhe njëkohësisht t’i vrasë disa agjentë të Izraelit. Kjo skenë, ka bërë që ambasadori turk në Tel Aviv, të ftohet nga Ministria e Jashtme e Izraelit për t’i dorëzuar demarsh, me të cilin, i bëhet me dije Ankarasë se filmi në fjalë dëmton marrëdhëniet mes dy vendeve.

Por akuzat e Tel Avivit, janë hedhur poshtë si nga Ankaraja zyrtare, ashtu edhe nga produksioni i filmit.

Ministria e Jashtme e Turqisë, ka kërkuar nga Izraeli që të kërkojë falje për skandalin diplomatik ndërsa PANA FILM që prodhon serialin, në njoftimin e tij, fton Izraelin që siç thuhet, ‘të ndal vrasjen e fëmijëve’ dhe se do te vazhdoje te tregoje te verteten.

Incidenti ndodhi në të njëjtën ditë që kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan kritikoi ashpër Izraelit për sulmet ajrore mbi Gaza.

“Pse është bërë kjo? Për shkak se ajo thotë:” Unë posedojnë fuqi në këtë rajon, “citon agjensia e lajmeve të ketë thënë Erdogan per Izraelin. “Ai ka fuqi unproportionate dhe është duke përdorur këtë. Kjo nuk është duke vepruar në përputhje me rezolutat e OKB-së, ajo është e parehatshme. Ajo thotë se ‘unë do të bëj çdo gjë që unë ju lutem.” ka thene Erdogan.

Gjatë konferencë të përbashkët shtypi, të zhvilluar me kryeministrin libanez Hariri Ministri Saad, Erdogan i bëri thirrje bashkësisë ndërkombëtare “për të tërhequr vërejtjen Izraelit për arsenalin e saj bërthamor

Gjithashtu lexo

Vdes ish-kryeministri Bajram Rexhepi – (VIDEO)

Ish- kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi ka ndërruar jetë pas një sëmundje për të cilën …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *