Home / Lajme / Maqedoni / Reshje të reja të borës në fundjavë

Reshje të reja të borës në fundjavë

4 janar-
Gjatë ditëve në vijim do të sundojë mot i ndryshueshëm dhe më i ngrohtë, me reshje të kohëpaskohshme të shiut. Reshje të reja të borës priten të shtunën, nga fundi i ditës dhe të dielën.
Temperaturat e larta dhe të ndryshueshme që ditët e fundit e përfshinë Maqedoninë negativisht do të pasqyrohen ndaj kuturave të vjeshtës, ndërsa ndaj fidanëve disavjeçare të frutave dhe të vreshtave nuk do të ketë asnjë lloj ndikimi

Gjatë natës dhe nesër paradite do të ketë reshje të borës, të cilat gjatë ditës së nesërme do të kalojnë në reshje të shiut. Vende-vende, në orët e pasditës, posaçërisht në pjesët perëndimore, do të ketë kushte për reshje të shiut të ngrirë dhe të ketë dukuri të ngrirjeve. Do të fryejë erë mesatare, kohë pas kohe edhe erë e përforcuar nga drejtimi jugor.

Gjatë ditëve në vijim do të sundojë mot i ndryshueshëm dhe më i ngrohtë, me reshje të kohëpaskohshme të shiut. Reshje të reja të borës priten të shtunën, nga fundi i ditës dhe të dielën.
Temperaturat e larta dhe të ndryshueshme që ditët e fundit e përfshinë Maqedoninë negativisht do të pasqyrohen ndaj kuturave të vjeshtës, ndërsa ndaj fidanëve disavjeçare të frutave dhe të vreshtave nuk do të ketë asnjë lloj ndikimi.

Sipas agrometerologëve, të mbjellat do të pësojnë dëme por nuk do të shkatërrohen.

Ndërsa të mbjellat disavjeçare që në kushte dimërore rezistojnë temperatura edhe deri në minus 22 gradë, janë më të rezistueshme në kushtet e ndryshueshme kohore.

DPHM paralajmëroi një valë të ngrohtë deri në fund të javës

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *