Home / Lajme / Maqedoni / Vreme: Latas spiun i shërbimit sekret serb

Vreme: Latas spiun i shërbimit sekret serb

Shkup, 18 janar –
Përvec asaj Latas, thuhet në shkrimin e sotëm të gazetës, ka qenë i inkuadruar në mbledhjen e informacione për shërbimin sekret serb për forcat e NATO-s në Maqedoni si dhe ka rekrutuar bashkëpunëtorë të tjerë në qytetin e Prilepit dhe Manasitirit. Person i kontaktit i Latasit në ambasadën serbe në Shkup paska qenë Rade Gjorgjeviq, nga i cili ka marrë urdhëra për aktivitete subverzive në Maqedoni.

Redoktori përgjegjës i televizionit Sitel dhe gazetës Vecer, Dragan Pavllovic Llatas, ka qenë bashkësunëtorë i shërbimit sekret serb në kohën kur në pushtet ka qenë Sllobodan Millosheviqi, shkruan gazeta e përditshme Vreme duke u thirrur në dokumenta të Drejtorisë për siguri dhe kundërzbulim.

Sipas gazetës Latas ka qenë njëri ndër organizatorët kryesor që në vitin 1999 dogjën ambasadën amerikane në Shkup.

Përvec asaj Latas, thuhet në shkrimin e sotëm të gazetës, ka qenë i inkuadruar në mbledhjen e informacione për shërbimin sekret serb për forcat e NATO-s në Maqedoni si dhe ka rekrutuar bashkëpunëtorë të tjerë në qytetin e Prilepit dhe Manasitirit. Person i kontaktit i Latasit në ambasadën serbe në Shkup paska qenë Rade Gjorgjeviq, nga i cili ka marrë urdhëra për aktivitete subverzive në Maqedoni.

Latas i ka mohuar shkrimet e gazetës dhe ka paralajmëruar padi penale sepse ai nuk është përzier në aktivitete të tilla.
/ Zhurnal /

Gjithashtu lexo

Mot me diell me erë të dobët deri në mesatare

Moti sot në Maqedoni do të jetë kryesisht me diell dhe i ngrohtë me erë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *