Home / Sport / Më së fundi, Inter mund Çelsin 2-1

Më së fundi, Inter mund Çelsin 2-1

Më së fundmi Interi nuk dështon në takimin e rëndësishëm të Ligës së Kampioneve. Në supersfidën me londinezët e Çelsit zikaltrit fitojnë 2-1 në ndeshjen e parë të 1/8 të Championsit.

Interi kalon menjëherë në avantazh në minutën e 3’ të pjesës së parë me anë të të përhershmit Diego Milito i cili shënon me një gjuajtje brenda zonës duke iu shmangur mjaft bukur Territ. Çelsi barazon në fillim të pjesës së dytë me anë të Kalu i cili shënon me një gjuajtje të lehtë, i cili përfundon në rrjetë falë edhe “gjumit” të portierit zikaltër. Barazimi nuk zgjat shumë pasi vetëm katër minuta më pas është argjentinasi tjetër, truri i ekipit të Mourinjos, Estebian Kambiaso i cili shënon me një goditje diagonale nga brenda zonës.

Ndeshja ishte e pasur me emocione dhe me raste të shumta. Kualifikimi mbetet i hapur pas dy javësh në Stamford Brixh. Duket se s’ka të favorizuar, pasi Interit i mjafton një barazim, por edhe Çelsi me një fitore 1-0 kualifikohet për në çerekfinale.

INTER-CHELSEA 2-1
shënues: Milito 3’, Kalu 51’, Kambiaso 55’

Inter (4-3-1-2): Julio Cesar 6,5; Maicon 6, Lucio 7,5, Samuel 7, Zanetti 6,5; Stankovic 5,5 (84′ st Muntari sv), Cambiasso 7,5, T. Motta 5,5 (58′ st Balotelli 6,5); Sneijder 6,5; Eto’o 5 (67′ st Pandev 5,5), Milito 7. (Toldo, Cordoba, Mariga, Quaresma.) tr: Mourinho

Chelsea (4-3-3): Cech 5,5 (62′ Hilario); Ivanovic 6,5, Carvalho 6, Terry 5,5, Malouda 6; Ballack 6, Mikel 6, Lampard 6; Kalou 7 (78′ Sturridge 6,5), Drogba 6, Anelka 6. (Bruma, Alex, Belletti, J. Cole, Borini.) tr: Ancelotti

Arbitro: M. Gonzalez
Kartona të verdhë: T. Motta, Milito, Kalou

Gjithashtu lexo

Tifozët shqiptarë nga Tetova pushtojnë rrugët e Milanos, çfarë po ndodh para ndeshjes? (VIDEO)

Grupimi i tifozëve të Shkëndijes, “Ballistët” që shquhen edhe si një nga tifozeritë më të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *