Home / Lajme / Maqedoni / Ndarja e Maqedonisë do të jetë e pashmangshme

Ndarja e Maqedonisë do të jetë e pashmangshme

12 shkurt
Në kushtetutën e Maqedonisë, në bazë të marrëveshjes së Ohrit është dashur që edhe shqiptarët të përfshihen si dy popuj shumicë, bashkë me popullin maqedonas si komb shtetformues, por as nga kjo deri më tash nuk është arritur asgjë.

Janë shumë faktor dhe ekzistojnë 1001 arsye për ndarjen e shtetit artificial të Maqedonisë.

1. Nga marrëveshja e Ohrit që është arritur të nënshkruhet në vitin 2001, për t’i dhënë fund konfliktit mes shqiptarëve dhe maqedonasve, dhe nga kjo marrëveshje shqiptarët në Maqedoni nuk kanë përfituar asgjë, edhe pse politikanët shqiptarë atje (për hir të patriotizmit folklorik, duke mbushur xhepat me lekë) manipulojnë me popullatën shqiptare vetëm e vetëm për të fituar poenë politikë se kemi arritur këtë apo kemi arritur atë, kurse realiteti flet krejt ndryshe. Se sa punojnë politikanët shqiptarë në Maqedoni për interesat e shqiptarëve, kjo u pa në zgjedhjet e fundit lokale dhe për president që u mbajtën në Maqedoni, ku në vend se partitë politike shqiptare, të dilnin me një kandidat për president, dhe ta mbështetnin IMER SELMANIN e DR-se për president (siç thotë një fjalë e urtë popullore më mirë dreqi yt sesa melaqja e huaj) të Maqedonisë së paku të hynte në balotazh me GEORGI IVANOVIN e VMRO-DPMN-së. Tri partitë kryesore shqiptare dolën në zgjedhje me 3 kandidatë për president, madje ata shkuan edhe më larg kundër interesave të veta kombëtare, duke mbështetur (djallin) kandidatët maqedonas në ato komuna ku rrezikoheshin komunat shqiptare të qeveriseshin nga shqiptarët, kjo vetëm për inate politike dhe personale preferonin një maqedonas të udhëheqin komunat me shumicë shqiptare, kurse maqedonasit përkundër rivalitetit me partitë tjera maqedonase, mbështetën kandidatët maqedonas ku ishin në garë me shqiptarët duke lënë anash rivalitetin politik para atij kombëtar.

2. Në kushtetutën e Maqedonisë, në bazë të marrëveshjes së Ohrit është dashur që edhe shqiptarët të përfshihen si dy popuj shumicë, bashkë me popullin maqedonas si komb shtetformues, por as nga kjo deri më tash nuk është arritur asgjë.

3. Në regjistrimin e popullsisë shteti hibrid si gjithmonë për shqiptarët përdor standarde të dyfishta (që kanë prejardhje nga Kosova) ,vetëm e vetëm për t’ju mohuar shtetësinë maqedonase, dhe nga këto standarde të dyfishta që u bënë shqiptarëve shteti maqedonas, me mijëra shqiptarë atje nuk posedojnë nënshtetësi maqedonase, nga frika e maqedonasve se shqiptarët në një të ardhme të afërt do të bëhen popullatë shumicë në Maqedoni. Frika e maqedonasve për natalitetin e shtuar të shqiptarëve u pa edhe me propozimligjin në parlament, ku do të dënohen me gjobë të gjithë ata persona që nuk martohen, për femra deri në moshën 27 vjeçare kurse për meshkuj mosha 30 vjeçare, këto ligje apo propozim ligje janë normale vetëm në shtetet diktatoriale dhe assesi në vende demokratike (e sidomos një shtet që synon integrime euroatlantike) ky ligj u ”miratua” për të nxitur popullatën maqedonase për shtim të natalitetit maqedonas (që kanëe ulje drastike) nga frika e natalitetit të shtuar të shqiptarëve.

4. Në institucionet shtetërore të Maqedonisë, numri i shqiptarëve të punësuar vazhdon të jetë akoma në përqindje të vogël, edhe pse ky numër do të duhej të ishte shumë më i lartë, ku në bazë të regjistrimit të popullsisë në Maqedoni të bërë në vitin 2002 del se shqiptarët përbëjnë 25.2% të popullsisë në Maqedoni, edhe pse dihet që përqindja e shqiptarëve është shumë më e lartë (deri në 40%).

5. Shteti maqedonas, përkatësisht parlamenti miratoi ligjin për familjet e dëshmorëve, veteranët dhe invalidët e luftës vetëm për maqedonasit, duke anashkaluar familjet e dëshmorëve, veteranëve dhe invalidëve të luftës së UÇK-së (USHTRIA ÇLIRIMTARE KOMBËTARE) madje vrau dhe arrestoi me qindra ish-ushtarë të UÇK-së, me akuza të llojllojshme për ”terrorizëm” etj., etj.

6. Decentralizimi që është bërë në Maqedoni ka qenë tepër diskriminues për shqiptarët, duke bërë komuna lagjet shqiptare të Shkupit në mënyrë që de juro t’i ndajë ato nga Shkupi, vetëm për qëllim që qyteti i Shkupit të mbetet i maqedonasve, kur historikisht dihet që qyteti i Iliridës Shkupi ka qenë me shumicë shqiptare dhe qyteti që ka pasur më së shumti shqiptarë në trojet etnike shqiptare, por ky diskriminim është bërë edhe në komunat tjera me shumicë shqiptare, duke e shkëputur ligjërisht Likovën nga Kumanova, Zajasin nga Kërçova, Bogovinën nga Tetova etj.

Dhe në qoftë se shqiptarët në Maqedoni dhe partitë shqiptare (hapni sytë mirë) atje mbyllin sytë para këtyre diskriminimeve bizare që po u bëhen nga pushteti maqedonas, dhe nuk kërkojnë alternativa për të marrë kulaçin (atë që u takon) një ditë shqiptarët në Maqedoni do të krahasohen (nuk do të kenë peshë) si pakicat tjera kombëtare që jetojnë në Maqedoni si; boshnjakët, turqit, romët etj., që kanë nga 1-2% të popullsisë. Andaj partitë shqiptare në Maqedoni (BDI të dalë nga koalicioni qeveritar, partitë shqiptare të shkëpusin koalicionet me partitë maqedonase në nivel lokal dhe jo të bëjnë koalicione me ”djallin” për hir të kolltukut dhe interesave partiake dhe në dëm të shqiptarëve) shqiptarët në Maqedoni (t’i bojkotojnë institucionet maqedonase) duke e futur Maqedoninë në krizë të thellë politike, Kosova duke bojkotuar mallrat maqedonase dhe Shqipëria si anëtare e NATO-s duke bërë veto kundër Maqedonisë, siç bëri Greqia duke ju bërë një ”nder’ ‘{se bëri për hatër të shqiptarëve} shqiptarëve të Maqedonisë, do ta godisnin dhe do ta futnin shtetin hibrid dhe kështu Maqedonia do të futej në një kolaps të thellë politik dhe ekonomik, dhe kjo goditje do t’ia vështirësonte ekzistencën shtetit të Maqedonisë dhe do të frenonin orekset homogjeniste popullit të shpikur (nga Tito) maqedonas dhe kjo goditje e rëndë do ta detyronte vetë pushtetin dhe popullatën maqedonase të kërkojë ndarje, ashtu siç kërkuan në vitin 2001 gjatë konfliktit mes shqiptarëve dhe maqedonasve, kur Akademia e Shkencave të Maqedonisë, ish-kryeministri maqedonas Lupco Georgievski dhe pjesa dërmuese e politikanëve maqedonas, por kjo ndarje e natyrshme fatkeqësisht nuk u përkrah nga një pjesë e madhe e politikanëve shqiptarë. Andaj ndarja me ose pa fleta poseduese, bashkimi me Shqipërinë ose me Kosovën, ose si Republika e Iliridës, është i domosdoshëm për të marrë atë që u takon shqiptarëve në Maqedoni, se nesër mund të jetë shumë vonë, ashtu siç u bë ”vonë” për Manastirin (qyteti i abetares shqipe), që dikur ishte me shumicë shqiptare. Koha po punon (dielli po rrezon) për ne shqiptarët, sepse nga ky lloj diskriminimi i tmerrshëm që po u bëhet shqiptarëve, duhet të veprojmë, sepse ky është realitet, ngase ndarja e Maqedonisë do të jetë e pashmangshme.

(Autori është publicist i pavarur nga Prishtina)

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *