Home / Lajme / Maqedoni / DR: VMRO-DPMNE dhe LSDM mos luani me shqiptarët

DR: VMRO-DPMNE dhe LSDM mos luani me shqiptarët

6 mars-

Në rast se nuk ndërpritet niveli i këtill i kuminikimit Demokracia e Re do të konstatojë se faji për keqësimin dhe acarimin e marrëdhënieve ndëretnike bie pikërisht mbi VMRO-DPMNE-në dhe LSDSM-në dhe politikat e tyre ndarëse dhe destruktive, tha përfaqëuesi i sekretariatit për marrëdhënie me publikun i DR-së, Visar Ramadani

Demokracia e Re ka reaguar ndaj akuzave që bënë dje mes tyre VMRO-DPMNE dhe LSDM lidhur me ngjarjet tragjike të Bit pazarit, Gostivarit, Ladorishtit dhe luftën e vitit 2001.

Në rast se nuk ndërpritet niveli i këtill i kuminikimit Demokracia e Re do të konstatojë se faji për keqësimin dhe acarimin e marrëdhënieve ndëretnike bie pikërisht mbi VMRO-DPMNE-në dhe LSDSM-në dhe politikat e tyre ndarëse dhe destruktive, tha përfaqëuesi i sekretariatit për marrëdhënie me publikun i DR-së, Visar Ramadani

“DR pyet publikisht edhe VMRO-DPMNE-në edhe LSDM-në, cili është qëllimi i tyre kur përkujtojnë Bit Pazarin, Gostivarin, Universitetin e Tetovës, konfliktin e armatosur të vitit 2001? Mos vallë në këtë mënyrë iu lajthiten votuesve të tyre duke i përkujtuar se sa brutal kanë qenë në disciplinimin e shqiptarëve dhe refuzimin e aspiratave të tyre legjitime për barazi individuale dhe kolektive në këtë vend? Nga ana tjetër, DR nuk dëshiron të besojë se të dy partitë duke përkujtuar këto raste famëkeqe dërgojnë mesazh deri te shqiptarët se të njejtat mund edhe të përsëriten”, pyeti Visar Ramadani nga DR.

Në vazhdën e përplajseve politike, VMRO-DPMNE dje akuzoi kreun e LSDM-së Cërvenkovski për incidentin e vitit 1993 në Bit Pazar, ku sipas VMRO-DPMNE-së u ushtrua dhunë brutale mbi shqiptarët. Ndërsa nga LSDM-ja u kundërpërgjigjën duke thënë se se incidenti i Bit Pazarit nuk është asgjë nëse krahasohet me luftën e 2001-it dhe viktimat e rëna gjatë asaj periudhe.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *