Home / Lajme / Maqedoni / Ndrroi jetë veterani I arsimit dhe I përndjekuri politik Ejup Mahmuti

Ndrroi jetë veterani I arsimit dhe I përndjekuri politik Ejup Mahmuti

12 prill-
Pas vitit 2002 ka qenë si drejtor I qendrës për kulturë në Tetovë, ndërsa më pas është marrë edhe me shkrime të dramave për fëmijë dhe të rritur. Mahmuti poashtu ka qenë edhe anëtar I krye sisë qendrore të Shoqatës së të Burgosurve dhe të Dëmtuarve Politik Shqiptar në Maqedoni. Varrimi I të ndjerit do të bëhet nesër pas faljes së namazit të drekës në varrezat muslimane në qytetin e Tetovës.

Sot në moshën 65 vjeçare pas një sëmundje të rëndë ndrroi jetë njëri prej veteranëve të arsimit shqip në rajonin e Tetovës dhe I burgosur politik Ejup Mahmuti.

Ai lindi në vitin 1945 ku e kreu edhe shkollimin fillor dhe të mesëm ndërsa e kreu edhe shkollën e lartë të gjuhës frënge.

Një kohë të gjatë ka punuar si arsimtar në shumë shkolla në rrethinën e Tetovës ndërsa nga ish sistemi për veprimtarinë e tij u dënua me përjashtim nga puna. Pas vitit 2002 ka qenë si drejtor I qendrës për kulturë në Tetovë, ndërsa më pas është marrë edhe me shkrime të dramave për fëmijë dhe të rritur.

Mahmuti poashtu ka qenë edhe anëtar I krye sisë qendrore të Shoqatës së të Burgosurve dhe të Dëmtuarve Politik Shqiptar në Maqedoni. Varrimi I të ndjerit do të bëhet nesër pas faljes së namazit të drekës në varrezat muslimane në qytetin e Tetovës.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *