Home / Sport / Paqartësi në garën për titull në pesë ligat më të forta evropiane

Paqartësi në garën për titull në pesë ligat më të forta evropiane

Në asnjërën prej pesë ligave më të forta evropiane ende nuk dihen skuadrat kampione. Dy javë para mbylljes së edicionit në Ligën Premiere të Anglisë, Çelsi është në rrugë të mirë për t’u stolisur me titullin e kampionit, por për t’ia arritur këtij qëllimi duhet të kalojë me sukses edhe sfidat e radhës ndaj Liverpulit dhe Uiganit.

Momentalisht Çelsi ka një pikë më shumë se sa Mançester Junajtedi. Në Serie A të Italisë, Roma ka humbur pozitën e liderit, pasi ka dështoi para tifozëve të vet në duel me Sampdorinë, 1:2. Kësisoj, pas javës së 35-të në krye të renditjes është rikthyer Interi, që ka mposhtur Atalantën, 3:1. Në Spanjë, Reali i Madridit ende shpreson në ndonjë tjetër hap fals të Barcelonës për t’u rikthyer në pozitën e parë, por këtë fundjavë një gjë e tillë nuk ndodhi. Në Bundesligë, Bajerni i Munihut duket se më shumë i përqendruar në gjysmëfinalen e Ligës së Kampionëve nuk arriti më shumë se sa një barazim me Borusinë e Menshengladbahut dhe në këtë mënyrë i dha mundësi Shalkes që me fitore ndaj Hertës së Berlinit të barazojë kuotën e pikëve në kreun e renditjes, kur kanë mbetur edhe dy javë deri në mbyllje të edicionit. Një situatë paksa më e qartë duket në Francë, ku Marseja me fitore ndaj Sent Etienit, ka arritur të ruajë epërsinë prej pesë pikësh ndaj Okserit dhe katër javë para përfundimit të kampionatit ka gjasa të mira për t’u shpallur kampione pas plotë 18 vjetësh.

Liga Premiere
Mançester Junajted – Totenhem 3:1
Bolton – Portsmuth 2:2
Hull Siti – Sanderlend 0:1
Uest Hem – Uigan 3:2
Uolverhempton – Blekburn 1:1
Arsenal – Mançester Siti 0:0
Aston Vila – Birmingem 1:0
Barnli – Liverpul 0:4
Everton – Fulham 2:1
Çelsi – Stok Siti 7:0

Tabela
1. Çelsi 36 80
2. Mançester J. 36 79
3. Arsenal 36 72
4. Totenhem 35 64
5. Aston Vila 36 64
6. Mançester Siti 35 63
7. Liverpul 36 62
8. Everton 36 57
9. Birmingem 36 47
10. Sanderlend 36 44
11. Blekburn 36 44
12. Fulham 35 43
13. Stok Siti 35 43
14. Bolton 36 36
15. Uolverhempton 36 35
16. Uigan 36 35
17. Uest Hem 36 34
18. Hull Siti 36 28
19. Bsrnli 36 27
20. Portsmuth 36 16

Serie A
Inter – Atalanta 3:1
Palermo – Milan 3:1
Bolonja – Parma 2:1
Fiorentina – Kievo 0:2
Gjenova – Lacio 1:2
Juventus – Bari 3:0
Napoli – Kalari 0:0
Udineze – Siena 4:1
Livorno – Katania 3:1
Roma – Sampdoria 1:2

Tabela
1. Inter 35 73
2. Roma 35 71
3. Milan 35 64
4. Sampdoria 35 60
5. Palermo 35 58
6. Juventus 35 54
7. Napoli 35 53
8. Gjenova 35 48
9. Fiorentina 35 46
10. Parma 35 46
11. Kievo 35 44
12. Bari 35 43
13. Kalari 35 42
14. Udineze 35 42
15. Katania 35 40
16. Lacio 35 40
17. Bolonja 35 39
18. Atalanta 35 34
19. Siena 35 30
20. Livorno 35 29

Primera Division
Barcelona – Herez 3:1
Saragoza – Real M. 1:2
Valencia – Deportivo 1:0
Almeria – Espanjol 0:1
Majorka – Malaga 1:1
Rasing – Vilareal 1:2
Atletiko M. – Tenerife 3:1
Gijon – Valadolid 0:2
Getafe-Sevila 4:3
Osasuna – Atletik B. (e hënë)

Tabela
1.Barcelona 34 87
2.Real Madrid 34 86
3.Valencia 34 62
4.Majorka 34 56
5.Sevila 34 54
6.Vilareal 34 52
7. Getafe 34 50
8.Atletik B. 33 49
9.Deportivo 34 44
10.Atletiko M. 34 43
11.Espanjol 34 41
12.Osasuna 33 38
13.Almeria 34 38
14.Gijon 34 37
15.Rasing 34 36
16.Malaga 34 34
17.Saragoza 34 34
18.Valadolid 34 32
19.Tenerife 34 32
20.Herez 34 27

Bundesliga
Bohum – Shtutgart 0:2
Bajer L. – Hanover 3:0
Hertha – Schalke 0:1
Mainc – Aintraht 3:3
Borusia M. – Bajern M. 1:1
Nurnberg – Borusia D. 2:3
Verder – Këln 1:0
Hofenhaim – Hamburg 5:1
Fraiburg – Volfsburg 1:0

Tabela
1. Bajern M. 32 64
2. Shalke 32 64
3. Verder 32 57
4. Bajer L. 32 57
5. Borusia D. 32 56
6. Shtutgart 32 53
7. Hamburg 32 48
8. Volfsburg 32 46
9. Aintraht 32 46
10. Mainc 32 45
11. Hofenhaim 32 38
12. Borusia M. 32 38
13. Këln 32 37
14. Fraiburg 32 31
15. Nurnberg 32 28
16. Bohum 32 28
17. Hanover 32 27
18. Hertha 32 23

Liga e Francës
Le Mans – Lilë 1:2
Lorient – Bordo 1:0
Nansi – Montpelie 0:0
Nice – Grenobël 2:1
Sosho – Bulonj 0:3
PSZh – Rene 1:1
Marseja – St. Etien 1:0
Tulluz – Okser 0:3
Lens – Valencienes 1:1

Tabela
1. Marseja 34 68
2. Okser 34 66
3. Lilë 34 61
4. Montpelie 34 60
5. Lion 33 59
6. Bordo 33 57
7. Lorient 34 53
8. Rene 34 52
9. Monako 33 49
10. PSZh 34 46
11. Valencienes 33 45
12. Nansi 34 44
13. Tuluz 34 43
14. Nice 34 40
15. Lens 34 40
16. Sosho 34 38
17. St Etien 34 36
18. Le Mans 34 28
19. Bulonj 34 27
20. Grenobël 34 16

Gjithashtu lexo

City: 300 mln euro për Messi-n – (VIDEO)

Klubi anglez, Mançester Sity është i gatshëm të bëjë çmendurinë e radhës në tregun e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *