Home / Lajme / Maqedoni / Shqiptari, pronar i restorantit të mirë në botë

Shqiptari, pronar i restorantit të mirë në botë

Londër, 27 prill –
Restoranti i Rexhepit “Noma”, gjendet në Kopenhagë të Danimarkës dhe në të ky “gastronom i talentuar”, i cili njëkohësisht është kuzhinier kryesor, përgatiten ushqime nga vendet skandinave. Për Rene Rexhepin thuhet se është kuzhinier jashtëzakonisht i talentuar që di të përgatis “mrekulli të vërteta”, duke bërë ushqime nga bimët e egra dhe lule të hidhura që servohen me fruta më të freskëta detare.

Shqiptari nga Maqedonia, Rene Rexhepi është pronar i restorantit më të mirë në botë, shkruan gazeta londineze The Guardian, duke u thirr rang-listën që për çdo vit e bën revista prestigjioze britanike e specializuar për restorante “Restaurant”.

Restoranti i Rexhepit “Noma”, gjendet në Kopenhagë të Danimarkës dhe në të ky “gastronom i talentuar”, i cili njëkohësisht është kuzhinier kryesor, përgatiten ushqime nga vendet skandinave. Për Rene Rexhepin thuhet se është kuzhinier jashtëzakonisht i talentuar që di të përgatis “mrekulli të vërteta”, duke bërë ushqime nga bimët e egra dhe lule të hidhura që servohen me fruta më të freskëta detare.

Babai i tij është një shqiptar nga Maqedonia, ndërsa nënën e ka daneze.
Vendi i parë për restorantin e tij “Noma” është përzgjedhur në një konkurrencë të fortë me një numër të madh të restoranteve botërorë, duke përfshirë “El Buli” në Spanjë, I cili katër vite radhazi është shpallur për vend më i mirë për të ngrënë. Ditë më parë edhe gazeta daneze “Svenski dagbladt”, ka shkruar për këtë restorant.

“Është me të vërtetë e jashtëzakonshme që është shpallur ‘numër një’.

Kjo është super-realiste”, ka thënë njëri ndër pronarët e “Noma” tha Klaus Meyer. Ai beson se suksesi i referohet ofertës së pakompromis të specialiteteve të kuzhinës nordike në kombinim me shkathtësinë dhe talentin e kryekuzhinierit Rene Rexhepi.

Gjithashtu lexo

Stejt Departamenti: Qeverisja e VMRO-së ka nxitur diskriminim fetar në Maqedoni

Grupet religjioze në Maqedoni vlerësojnë se ish-Qeveria e VMRO-DPMNE-së e ka favorizuar Kishën Ortodokse – …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *