Home / Lajme / Maqedoni / Demiri:Nevojitet takim mes Ahmetit dhe Thaçit

Demiri:Nevojitet takim mes Ahmetit dhe Thaçit

15 maj
Alajdin Demiri I pyetur për rolin e faktorit politik shqiptar, ka shtruar nevojën e një takimi urgjent mes kreut të BDI-së Ali Ahmeti dhe atij të PDSH-së Menduh Thaçi, të cilët sipas tij në rrugë institucionale mund të realizojnë kërkesat e shqiptarëve. Ai theksoi se qeveria është në një nervoziëm për shkak të dështimeve ekonomike dhe në këtë drejtim udhëheqësia aktuale e qeverisë, dëshiron që të izolojë vendin. Për këtë ai tregon edhe rastin e hezitimit të Takimit mes Gruevskit dhe Gordon.

Qeveria aktuale e udhëhequr nga kryeministri Nikolla Gruevski, është në qorrsokak politik dhe dështimet e veta dëshiron ti mbulojë me shqiptarët. Kështu shprehet njohësi I çështjeve politike në vend Alajdin Demiri gjatë një interviste të shkurtë të dhënë për Televizionin Koha.

Demiri shprehet se partitë politike shqiptare janë ngujuar brenda vetes dhe nuk kanë asnjë komunikim me qeverinë aktuale dhe me popullin.Kjo sipas tij i len duart e lira qeverisë që të manipulojë me shqiptarët.

Alajdin Demiri I pyetur për rolin e faktorit politik shqiptar, ka shtruar nevojën e një takimi urgjent mes kreut të BDI-së Ali Ahmeti dhe atij të PDSH-së Menduh Thaçi, të cilët sipas tij në rrugë institucionale mund të realizojnë kërkesat e shqiptarëve. Ai theksoi se qeveria është në një nervoziëm për shkak të dështimeve ekonomike dhe në këtë drejtim udhëheqësia aktuale e qeverisë, dëshiron që të izolojë vendin. Për këtë ai tregon edhe rastin e hezitimit të takimit mes Gruevskit dhe Gordon.

Gjithashtu lexo

Shkarkohet Zvërlevski, me 64 vota për dhe asnjë kundër

Kuvendi i Maqedonisë, pas debateve disajavëshe maratonike të deputetëve VMRO-DPMNE-së, e shkarkoi kryeprokurorin publik Marko …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *