Home / Lajme / Maqedoni / Reagojnë banorët e Merovës dhe Novosellës

Reagojnë banorët e Merovës dhe Novosellës

14 maj-
” Të revoltuar dhe të shqetësuar janë sidomos banorët e fshatrave Merovë dhe Novosellë ku edhe janë bërë intervenimet polciore me çrast, tek banorët është shkaktuar panikë dhe pasiguri.Forca të shumta policore në orët e hershme të datës 13 maj, kanë zbarkuar afër fshatit merovë, ku sëpari janë penguar banorët që të zhvillojnë aktivitetet e tyre të përditshme gjithashtu është penguar ceremonia e varrimit për të ndjerin Shaban Zenuni si edhe është penguar procesi I rregullt mësimor, thuhet në reagimin e bashkësisë vendore të fshatit Merovë.

-Banorët e fshatit Merovë, reagojnë ashpër kundër aksioneve policore që po ndërmeren ditëve të fundit në rajonin e Dërvenit, ku me këtë rast tek banorët e disa fshatrave pa pasur ndërhyrje brutale me pretekse të panevojshme dhe të parsyeshme.

” Të revoltuar dhe të shqetësuar janë sidomos banorët e fshatrave Merovë dhe Novosellë ku edhe janë bërë intervenimet polciore me çrast, tek banorët është shkaktuar panikë dhe pasiguri.Forca të shumta policore në orët e hershme të datës 13 maj, kanë zbarkuar afër fshatit merovë, ku sëpari janë penguar banorët që të zhvillojnë aktivitetet e tyre të përditshme gjithashtu është penguar ceremonia e varrimit për të ndjerin Shaban Zenuni si edhe është penguar procesi I rregullt mësimor.

Të njejtën ditë në orët e vona të mbrëmjes në fshatin Novoselllë, forcat e policisë kanë interevenuar në disa shtëpi ku me të njejtin preteks kanë arrestuar katër persona tre prej të cilëve janë liruar në orët e hershme të mëngjesit përderisa I katërti është mbajtur në arrest.

Me këtë rast tek familjet e të arrestuarve është shkaktuar traumë psikike familjare”, thuhet në reagimin e bashkësisë vendore të fshatit Merovë.

Në fund të reagimit banorët e fshatrave të lartëpërmendura përmes këtij reagimi kërkojnë që të ndërpriten intervenimet e këtilla nga ana e policisë dhe të mos përsëriten më, ngase gjednja e tensionuar nuk I shërben aksujt

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *