Home / Lajme / Botë / Islandë, Kryeministrja bën martesë lesbike

Islandë, Kryeministrja bën martesë lesbike

29 qershor-
Vetëm dy javë më parë, Parlamenti islandez miratoi ligjin që lejon martesat homoseksuale dhe duket se ndër të parat që e ka shfrytëzuar këtë ligj, ka dashur të jetë një ndër politikanet më të vlerësuara në këtë vend, kryetarja e qeverisë islandeze, Sigurdardottir.

Kryeministrja e Islandës, Johanna Sigurdardottir, është martuar zyrtarisht me shoqen Jonina Leosdottir. Kryeministrja lesbike e Islandës në fakt nuk ka bërë asgjë të paligjshme, pasi në këtë vend lejohen me ligj martesat e njerzve me të njëjtin seks.

Duket se ajo mezi ka pritur të votohej ligji që e lejon këtë lloj martese, për tu martuar me parteren e saj lesbike. Vetëm dy javë më parë, Parlamenti islandez miratoi ligjin që lejon martesat homoseksuale dhe duket se ndër të parat që e ka shfrytëzuar këtë ligj, ka dashur të jetë një ndër politikanet më të vlerësuara në këtë vend, kryetarja e qeverisë islandeze, Sigurdardottir.

Gjithashtu lexo

Trump kërkon ndaljen e ndihmës financiare për Serbinë, ‘shpëton’ Kosova

Administrata e presidentit amerikan, Donald Trump po bënë përpjekje që të reduktojë në mënyrë drastike …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *