Home / Lajme / Maqedoni / Dimitrov: Shkupi u stërmbush me simbole bullgare

Dimitrov: Shkupi u stërmbush me simbole bullgare

30 gusht-
“Unë gëzohem, katër luanët, përmedoret e Goce Dellcevit dhe Dame Gruevti- të gjitha janë pjesë të kryengritjes bullgare. Këto janë përsonalitet që nuk kurrë nuk do të largohen nga historia bullgare”, shtoi Dimitrov.

“Shkupi u stërmbush me herojnë dhe simbole nacionale bullgare,” deklaroi Ministri bullgar për Diasporen, Bozhidar Dimitrov.

“Luanët u vendosën në qendër të Shkupit, kurse e gjithë bota e dinë se luanët janë simbole bullgare. Nuk mund ta paramendojë se atje dikush seriozishtë mendon se luani ka qenë symbol kombëtar i maqedonasve. Thjeshtë kjo është e pamundur”, deklaroi Dimitrov për mediat bullgare.

Siç transmeton agjencia e lajmeve INA, ministri bullgarë vlerëson se, përmendoret e vendosura deri më tani në sheshin e Shkupit janë pjesë e historisë bullgare.

“Unë gëzohem, katër luanët, përmedoret e Goce Dellcevit dhe Dame Gruevti- të gjitha janë pjesë të kryengritjes bullgare. Këto janë përsonalitet që nuk kurrë nuk do të largohen nga historia bullgare”, shtoi Dimitrov.

Gjatë mëngjesit të së dielës u vendosën edhe dy statujat e luanëve në pjesën veriore të urës Goce Dellçev, në afërsi të Qeverisë. Kostoja e katër luanëve është 1 milion e 150 mijë euro, ata peshojnë nga 5 tonë dhe janë 5 metër të gjatë. (

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *