Home / Lajme / Maqedoni / ‘Katimerini’: Shkupi dhe Athina nën presion për zgjidhje të shpejtë të kontestit rreth emrit

‘Katimerini’: Shkupi dhe Athina nën presion për zgjidhje të shpejtë të kontestit rreth emrit

21 gusht-
Siças burimeve diplomatike të cilat i citon gazeta, çështja për kontestin rreth emrit do të shqyrtohet në takimin e ministrave të punëve të jashtme të NATO-s muajin e ardhshëm në Nju-Jork.

Shkupi dhe Athina në periudhën e ardhshme do t’i ekspozohen presionit për gjetjen e shpejtë të zgjidhjes për emrin, shkruan sot gazeta greke “Katimerini”, duke iu referuar burimeve në Athinë.

Siças burimeve diplomatike të cilat i citon gazeta, çështja për kontestin rreth emrit do të shqyrtohet në takimin e ministrave të punëve të jashtme të NATO-s muajin e ardhshëm në Nju-Jork.

Atëherë do të bëhet përpjekje e re për zgjidhjen e kontestit me qëllim që Maqedonia të pranohet në NATO gjatë samitit të kreut në nëntor në Lisbonë

Gjithashtu lexo

Mot me diell me erë të dobët deri në mesatare

Moti sot në Maqedoni do të jetë kryesisht me diell dhe i ngrohtë me erë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *