Home / Sport / Liga e Evropës, përcaktohen grupet

Liga e Evropës, përcaktohen grupet

Pas Ligës së Kampionëve, sot në Montekarlo është hedhur shorti i grupeve të Ligës së Evropës për sezonin e ri.

Janë gjithsej 12 grupe me nga katër ekipe secili. Në bazë të rregullores, në një grup nuk mund të vendosen dy ekipe nga i njëjti shtet.

Dy ekipet e para të secilit grup do të vijojnë më tej dhe së bashku me tetë skuadrat që do të renditen të tretat nga Liga e Kampionëve (gjithsej 32), do të përplasen me njëra-tjetrën në fazën e eliminimeve direkte deri në finalen e Dublinit më 18 maj.

GRUPI A – Juventus, Mançester Siti, Red Bull Salzburg, Leh Poznan
GRUPI B – Atletiko Madrid, Bajer Leverkusen, Rozenborg, Aris
GRUPI C – Sporting Lisbona, Lilë, Levski Sofia, Gand
GRUPI D – Vilareal, Bryzh, Dinamo Zagreb, Paok
GRUPI E – Az Alkmar, Dinamo Kiev, Bate Borisov, Sherif
GRUPI F – Cska Moska, Palermo, Sparta Praga, Lozana
GRUPI G – Zenit Shën Petërburg, Anderleht, Aek, Hajduk Split
GRUPI H – Shtutgart, Getafe, Odense, Jang Bojs
GRUPI I – Psv Eindhoven, Sampdoria, Metalist Kharkiv, Debreçen
GRUPI J – Sevilja, PSG, Borusia Dortmund, Karpati Lviv
GRUPI K – Liverpul, Steaua Bukuresht, Napoli, Utreht
GRUPI L – Porto, Beshiktash, Cska Sofia, Rapid Viena

Gjithashtu lexo

Tifozët shqiptarë nga Tetova pushtojnë rrugët e Milanos, çfarë po ndodh para ndeshjes? (VIDEO)

Grupimi i tifozëve të Shkëndijes, “Ballistët” që shquhen edhe si një nga tifozeritë më të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *