Home / Lajme / Maqedoni / Wolfgang Petritsch:Ndarja e Kosovës vetëm sa do të shkaktonte probleme edhe në Maqedoni apo në jug të Serbisë

Wolfgang Petritsch:Ndarja e Kosovës vetëm sa do të shkaktonte probleme edhe në Maqedoni apo në jug të Serbisë

22 shtator-
“Pjesa veriore e Kosovës është një çështje e rëndë, por mendoj se duhet hequr dorë nga ideja e ndarjes. Ndarja e Kosovës vetëm sa do të shkaktonte probleme edhe në Maqedoni apo në jug të Serbisë. Besoj se kjo nuk është zgjidhje. Në fund të fundit, të gjitha vendet e rajonit duhet të jenë të interesuara për një antarësim sa më të shpejtë në BE, sepse kufijtë edhe ashtu do të hiqen. Ngjashëm sikur mes Austrisë dhe Italisë në pjesën e Tirolit ku kufijtë janë të hapur dhe njerëzit mund të bëjnë tregti, t’i vizitojnë të afërmit dhe të udhëtojnë pa e ndjerë fare se aty ka ndonjë kufi. Besoj se ky duhet të jetë qëllimi kryesor për shqiptarët dhe serbët e Kosovës si dhe për të gjithë serbët”, tha Petriç.

I pyetur nga ana e Deutsche Welle se si do të zgjidhet problemi i veriut të Kosovës? Vazhdimisht kjo pjesë do të kthehet në një mollë sherri për të dyja vendet, Kosovën dhe Serbinë?, ai ka deklaruar
“Pjesa veriore e Kosovës është një çështje e rëndë, por mendoj se duhet hequr dorë nga ideja e ndarjes.
Ndarja e Kosovës vetëm sa do të shkaktonte probleme edhe në Maqedoni apo në jug të Serbisë. Besoj se kjo nuk është zgjidhje.
Në fund të fundit, të gjitha vendet e rajonit duhet të jenë të interesuara për një antarësim sa më të shpejtë në BE, sepse kufijtë edhe ashtu do të hiqen.
Ngjashëm sikur mes Austrisë dhe Italisë në pjesën e Tirolit ku kufijtë janë të hapur dhe njerëzit mund të bëjnë tregti, t’i vizitojnë të afërmit dhe të udhëtojnë pa e ndjerë fare se aty ka ndonjë kufi. Besoj se ky duhet të jetë qëllimi kryesor për shqiptarët dhe serbët e Kosovës si dhe për të gjithë serbët”,deklaroi Wolfgang Petritsch ne nje interviste per Deutsche Welle

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *